Здоров'я

Небезпеки панічних атак і способи їх уникнути

Багато з нас хоча б раз у житті переживали це: раптове запаморочення, прискорене серцебиття, необґрунтований страх і відчуття, що ось-ось – і все, вірна смерть. Панічні атаки – справжнє лихо жителів великих міст. Вчені з’ясували, що середній вік людей, які страждають від цієї недуги, – 20-30 років.

Панічні атаки: симптоми і лікування

Панічна атака – це раптовий приступ тривоги, який може закінчитися як падінням в непритомність, так і справжньою істерикою. Зазвичай напади панічної атаки починаються в стресові для організму моменти – наприклад, коли ви їдете в метро в спеку або опиняєтеся в задушливому натовпі.

Як зрозуміти, що з вами трапилася саме панічна атака?

Як випливає з назви, головним симптомом панічної атаки є раптовий і, здавалося б, безпричинний напад тривоги й страху. Він супроводжується неприємними відчуттями: серцебиттям, припливом холодного поту, тремтінням в ногах, болем у грудях, утрудненням дихання і так далі. Симптоми можуть бути різноманітними, але головне – вони повинні безслідно проходити через 5-20 хвилин разом з відчуттям страху. Діагноз панічної атаки не може бути поставлений лише на підставі симптоматики: потрібно переконатися, що причиною симптомів не є якесь інше захворювання (наприклад, патологія серця).

Сама по собі панічна атака зазвичай не завдає будь-якої шкоди. Симптоми вкрай неприємні, але досить швидко проходять. Головною бідою стає страх того, що паніка повториться: наприклад, для людини, яка декілька разів зазнала панічний напад в метро, знову спуститися в підземку може бути великою проблемою. Такий страх буває «самоздійснюваним»: людина відчуває напругу, і під впливом стресу панічна атака виникає знову. У важких випадках може формуватися агорафобія – стан, коли майже будь-яка взаємодія з суспільством викликає напади страху та дискомфорту, і людина змушена проводити життя під замком.

Небезпеки панічних атак і способи їх уникнути

З точки зору фізіології, панічна атака – невиправдано різка відповідь нервової системи на зовнішній подразник, який в реальності зовсім не небезпечний. Всі її симптоми є складовою захисного механізму «бий або біжи», який спрацьовує, скажімо, при зустрічі з ведмедем в лісі. У цих випадках, дійсно, є привід для страху, а часте серцебиття дає можливість швидше бігти. Однак, за не цілком ясною причиною, цей механізм іноді спрацьовує і «без ведмедя», тобто без видимих причин.

Це ріднить панічні атаки з вегетосудинною дистонією – розладом вегетативної нервової системи. Стан, при якому порушується робота вегетативної нервової системи. Не є самостійним діагнозом, оскільки не згадується у міжнародній класифікації хвороб 10-го перегляду.

Якщо трапилася панічна атака: що робити

У той момент, коли трапляється панічна атака, немає ніякої можливості аналізувати причини. Але є кілька способів, які допоможуть вам впоратися з нападом панічної атаки:

1. Зробіть кілька вдихів в будь-яку ємність. Це може бути пластиковий стаканчик або навіть пакет – просто спокійно дихайте в нього. Так ви швидше зможеш стабілізувати дихання і впоратися з панікою.

2. Переведіть увагу на щось зовнішнє. Наприклад, порахуйте колони на станції метро або ґудзики на піджаку перехожого – будь-яка концентрація на сторонніх предметах допоможе вам прийти в себе і знову відчути зв’язок з реальністю.

3. Залишайтеся на місці, а краще – сядьте. Під час панічної атаки постарайтеся обмежити свої пересування, по можливості присісти і як би «завмерти». Цей метод, як і попередній, допомагає сконцентрувати увагу на навколишньому світі, а не своїх неприємних відчуттях.

4. Поговоріть з ким-небудь. Так, це може, на перший погляд, здатися дивним, але випадковий перехожий, до якого ви звернетеся за допомогою, здатний вам допомогти просто своєю увагою. Спілкування з іншою людиною дасть відчуття захищеності і відверне від нападу.

Небезпеки панічних атак і способи їх уникнути

Життя без панічних атак і ВСД. 5 порад для профілактики

На жаль, але медицина не знає, чому саме відбуваються панічні атаки, тому і способи боротьби – це скоріше загальні рекомендації, які, проте, допоможуть вам уникнути нападів в майбутньому.

1. Не ведіть сидячий спосіб життя. Є наукове припущення, що виникнення атак пов’язано з нестачею ендорфінів, які наш організм виробляє при фізичних навантаженнях. Тому навіть легка аеробне тренування і ходьба здатні істотно полегшити вам життя.

2. Постарайтеся не нервувати. Так, ми знаємо, що ця рекомендація звучить смішно – ну як можна не нервувати, коли життя таке складне? Але, на жаль, спокій і тільки спокій врятує вас і від панічних атак, і від інших недуг.

3. Не пийте кави або скоротіть її вживання. Кофеїн у великій кількості викликає прискорене серцебиття і може спровокувати панічну атаку в найнесподіваніший момент.

4. Обережніше з алкоголем. Спиртні напої, як і будь-які збудники, здатні викликати несподівані реакції організму – в тому числі і стати причиною нападу.

5. Будьте також обережні з ліками. Проаналізуйте, чи не пов’язаний напад паніки з прийомом нового препарату? Іноді лікарські засоби провокують панічні атаки, тому порадьтеся з лікарем.

В яких випадках вам дійсно потрібна допомога

Ми вже з’ясували, що разова панічна атака не представляє особливої небезпеки, але іноді страх її повторення вводить вас в замкнуте коло. Якщо атаки стали траплятися часто і ви вже не можете самі з цим впоратися, то краще звернутися до лікаря, поки наслідки не стали занадто серйозними.

У тих випадках, коли формується постійний панічний розлад, в хід йдуть спеціальні дихальні техніки, психотерапія і ліки від панічних атак. Зрозуміло, все це відбувається під контролем фахівця – адже зі здоров’ям жартувати не варто.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button