Головна / Земля / Потепління в Арктиці шкодить птахам в Африці

Потепління в Арктиці шкодить птахам в Африці

Точно так само як канарки попереджають шахтарів про нестачу кисню, невелика птиця підряду куликів — ісландський пісочник (Calidris canutus) сигналізує про наслідки зміни клімату на планеті.

168d6aaf69652688e663ac8d94363396
Тривожне відкриття міжнародної команди вчених показує, як потепління в Арктиці впливає на скорочення популяції птахів.

«Це навіть гірше, ніж ми думали, — говорить біолог Майкл Рід (Michael Reed) з Університету Тафтса. – Збільшується ризик зникнення птахів, а ісландський пісочник вже знаходиться на межі зникнення».

Ісландський пісочник є одним з рекордсменів по дальності перельотів, птах без зупинок долає близько п’яти тисяч кілометрів. Він щорічно мігрує з Арктики в Південну півкулю і потім назад.

Протягом десятиліть птах перебував в небезпеці, тому що джерела живлення в місцях годівлі вздовж його міграційних маршрутів поступово виснажувалися.

Вчені у своєму дослідженні використовували архів даних за 33 роки: вимірювання морфологічних параметрів 1990 молодих птахів, які здійснювали протягом усього цього періоду проміжні зупинки у Польщі, супутникові знімки півострова Таймир, а також результати спостережень за птахами на узбережжі Мавританії.

З’ясувалося, що потепління призводить до дефіциту їжі ісландського пісочника в його середовищі проживання у високих широтах Арктики. Тому зменшуються розміри тулуба і дзьоби молодих птахів.

Однак це ще не всі проблеми: коли птахи прилітають на зиму в Західну Африку, короткі дзьоби не дозволяють їм дістатися до основного джерела живлення. А це, в свою чергу, підвищує рівень смертності серед молодого покоління пернатих, відзначають дослідники.

Пояснимо, що птахи з довгими дзьобами можуть урізноманітнити свій раціон за рахунок молюска виду Loripes lucinalis, що заривається досить глибоко в пісок. Пісочникам з більш коротким дзьобом в основному дістається інший вигляд, а тим, кому з довжиною дзьоба зовсім не пощастило, залишається задовольнятися і зовсім рослинною їжею.

Таким чином, наслідки проблеми, що виникла у птахів в Арктиці, проявляються повною мірою через кілька місяців вже на іншому континенті.

За словами одного з авторів дослідження Марселя Классена (Marcel Klaassen) з Університету Дікіна, Арктика нагрівається швидше, ніж будь-яке інше місце на земній кулі. В результаті багато видів адаптуються до нових умов за допомогою зменшення розміру тіла, говорить Классен, зазначаючи, що та ж доля спіткала і пісочників.

Вчені припускають, дослідження проблем ісландських пісочників також допоможе і у визначенні причин скорочення популяцій та інших мігруючих птахів.

Як зазначає Ян ван Ґілс (Jan van Gils), старший науковий співробітник Королівського інституту морських досліджень Нідерландів, результати дослідження є тривожною ознакою того, що птахи можуть зникнути.

«Це може бути першим раннім сигналом, сигналом-попередженням майбутнього вимирання тварин, яке може статися, і що ми не можемо допустити», — зазначає він.

Наукова робота опублікована в журналі Science. Відзначимо, що раніше в журналах рівня Science подібні статті не виходили, а вчені рідко звертали увагу на цілісний розгляд річного циклу життя птахів. З цієї причини унікальне дослідження удостоїлося обкладинки одного з провідних періодичних наукових видань світу.