Людина

Про що може говорити зниження якості сну у літніх людей?

Фаза глибокого (повільного) сну необхідна для нормального функціонування пам’яті: в цей час відбувається консолідація спогадів, звільняється ресурс для нових вражень.

Зниження якості сну виявили у пацієнтів з початковими проявами хвороби Альцгеймера, і лікарі рекомендують літнім людям звертати увагу на характер свого сну: його зміна може говорити про розвиток захворювання.

Як діагностують ризики?

Для хвороби Альцгеймера характерно підвищення рівня тау-білків мозку, що викликає пошкодження нервових клітин з їх подальшою дегенерацією, а також поява скупчень (бляшок) білка бета-амілоїду. На клінічному рівні дегенеративне захворювання головного мозку виявляє себе когнітивним зниженням з поступовим розвитком деменції.

Хвороба частіше розвивається непомітно, і від появи перших симптомів до розвитку когнітивної сплутаності проходить до двох десятиліть. Рання діагностика цих станів — запорука своєчасного лікування.

Як проводилося дослідження?

Вчені Медичної школи Вашингтонського університету в Сент-Луїсі залучили до обстеження 119 людей у віці старше 60 років. Ознаки легкого когнітивного дефіциту виявлялися лише у 20% із них, а решта демонстрували в ході тестів нормативні показники.

Спали підопічні вдома, у звичних для себе умовах, а запис мозкових хвиль в ході сну забезпечував портативний електроенцефалограф (прилад фіксувався в області чола). Крім цього вчені аналізували дані датчиків рухів і щоденників самоспостережень, де випробовувані відзначали час сну. Мінімальний обсяг спостережень склав дві доби, у деяких це було до шести діб.

Крім показників ЕЕГ досліджувався зміст значущих в діагностиці білків в спинномозковій рідині та тканинах мозку.

Що вдалося виявити?

Зменшення тривалості фази повільних хвиль (повільний або глибокий сон) виявилося пов’язане з підвищенням рівня тау-білка в тканинах мозку і з більш високим коефіцієнтом співвідношення білкових фракцій у спинномозковій рідині (тау-білок/бета-амілоїд).

Вивчення структури сну може грати роль допоміжного способу діагностики дегенеративних захворювань мозку, в тому числі, задовго до появи перших ознак. Звичайно, постановка точного діагнозу потребує поглибленого обстеження, але змінений характер сну може дати до цього привід.

Цікаво, що у літніх людей з більш високим вмістом тау-білка денний і нічний сон відрізнявся більшою тривалістю, однак це не призводило до нормалізації його якості.

Ключем до нормального функціонування пам’яті вчені вважають не кількість сну, а збереження його структури.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button