Земля

Римський Колізей був величезною комуналкою

Римський Колізей – величезний амфітеатр, який традиційно асоціюється з кривавими видовищними шоу і гладіаторськими боями. Однак останні археологічне дослідження найвідомішого архітектурного пам’ятника італійської столиці показало, що в період пізнього Середньовіччя в Колізеї знаходився величезний кондомініум.

foto_cikavosti_02.07.2014-04_resized

Археологи з Третього Римського університету та студенти Американського університету в Римі виявили докази того, що звичайні римляни жили в Колізеї з IX століття до як мінімум 1349 року, тобто до того моменту, коли будівля була серйозно пошкоджена землетрусом і обрушилася її південна частина.

Читайте також: Стародавні винаходи Риму в сучасному світі

Під час тритижневих робіт під деякими арочними входами, провідними на арену, археологи виявили теракотові каналізаційні труби, черепки та підвалини стіни XII століття.

“Ці розкопки показали, що Колізей активно використовувався як житло у часи пізнього Середньовіччя,” – говорить директор Колізею Розелла Ріа (Rossella Rea).

В незвичайному середньовічному гуртожитку були також свої стайні і майстерні, розташовані на центральній арені, де колись билися гладіатори. Кілька квадратних метрів всередині Колізею здавалися в оренду ченцям з сусіднього монастиря Санта-Марія-Нова (нині – Санта-Франческа Романа), які взяли архітектурний пам’ятник під свою опіку.

За словами професора середньовічної археології Ріккардо Сантаньєлі Валенцані (Riccardo Santangeli Valenzani), площа була використана в якості загального простору. Арена була схожа на величезний двір, наповнений людьми, тваринами і товарами. Там археологи виявили керамічний посуд і загадковий артефакт – різьблену статуетку маленької мавпочки з слонової кістки. Імовірно, вона використовувалася як пішак у шаховій грі.

Як відомо, Колізей, який став символом Римської імперії, був споруджений в 72 році нашої ери при імператорі Веспасіані з династії Флавіїв. Амфітеатр розкинувся на тому місці, де був ставок, що відносився до Золотого будинку Нерона. За оцінками, 100 тисяч ув’язнених були доставлені в Рим в якості рабів після війни в Юдеї. Раби використовувалися для важких праць, таких як робота в кар’єрах у Тіволі, де добувався травертин, для підйому і транспортування важких каменів на 30 кілометрів від Тіволі до Риму. Команди професійних будівельників, інженерів, художників і декораторів виконували ряд завдань, необхідних для будівництва Колізею.

Це гігантська споруда було освячено у 80 році сином Веспасіана Тітом та вміщала до 50 тисяч глядачів. Відкриття супроводжувалося фестивалем, який тривав 100 днів: під час нього проходили гладіаторські поєдинки, бої з дикими звірами і морські битви, для яких арена затоплювалася.

Читайте також: Давньоримський бетон виявився кращим від теперішнього

За століття свого існування Колізей пережив три великих землетруси і одну катастрофічну пожежу. Після того як в 404 році імператор Гонорій заборонив криваві гладіаторські бої, будівля втративла свою славу і поступово почало розпадатися.

Було відомо, що середньовічні римляни використовували її в якості сміттєзвалища і кам’яного кар’єру під час будівництва таких будівель, як собор Святого Петра. Однак недавні розкопки показали, що історія набільш відвідуваного пам’ятки Італії (до нього приїжджає близько 6 мільйонів відвідувачів у рік) досі вивчена не повністю. На даний момент об’єкт очищається і реставрується. Очікується, що відновлювальні роботи завершаться в березні 2016 року.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments