Людина

Розкрито головну таємниця дотику

Науковці нарешті виявили, яким чином наша шкіра здатна відчувати величезну гаму дотиків. Виявляється, наша здатність відчувати найменші нерівності і шорсткості заснована на унікальних властивостях підшкірних клітин Меркеля.

dotyk_420

Таким чином, біологи з Колумбійського університету на чолі з професором Еллен Лампкін розгадали вікову таємницю нашого дотику.

Вчені ще на початку минулого століття виявили світлочутливі клітини, палички і колбочки, які дозволяють нам бачити, а також рецептори, що відповідають за слух і нюх. Але досі майже нічого не було відомо про клітини і молекули, відповідальних за наше відчуття дотику.

Читайте також: Чаруючий жіночий дотик

Вчені з Колумбійського університету вирішили заповнити цей пробіл у знаннях і досліджували дотик за допомогою новітнього методу оптогенетики. Даний метод використовує світло як сигнальну систему, що відключає і включає нейрони. Завдяки цьому вчені змогли визначити, що за наш дотик відповідають особливі клітини Меркеля, функції яких досі були незрозумілі. Клітини Меркеля тісно взаємодіють з нейронами шкіри, дозволяючи нам сприймати навіть найдрібніші шорсткості. Дослідження показало, що при дотику клітини виробляють особливу молекулу, а також відбувається активація гена Piezo2, який, судячи з усього, має велике значення для дотику.

Нові дані показують, яким чином ініціюються відчуття. Крім того, інші типи клітин шкіри також можуть відігравати певну роль в дотику, наприклад в неприємних відчуттях, таких як свербіж.

Відкриття вчених має величезну практичну цінність, зокрема в лікуванні сенсорних розладів, таких як втрата чутливості шкіри, пов’язана зі старінням або діабет. Як відомо, кількість клітин Меркеля починає скорочуватися починаючи з віку 20 років. З цього часу починає знижуватися і здатність відчувати дотики. Можливо це лише збіг, але вчені вважають, що цей зв’язок не випадковий.

Читайте також: Мозок більше покладається на зір, ніж на дотик

Крім того, розгадка механізму дотику дозволить створювати «розумні» протези, здатні імітувати чутливість живих кінцівок. Також з’явиться можливість знизити неприємні відчуття при різних захворюваннях і лікувати такі складні порушення здоров’я, як хронічний свербіж.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button