Технології

Розумна тканина перетворює звуки в електричні сигнали

Вчені з США представили матеріал, який вловлює звуки та перетворює їх в електричні сигнали. Тканину можна вплести в одяг і розмовляти через телефон без допомоги додаткових пристроїв.

Команда дослідників розробила тканину, яка працює як мікрофон, перетворюючи звук спочатку в механічні коливання, а потім в електричні сигнали. Цей той же механізм, завдяки якому чують вуха людини.

Всі тканини вібрують у відповідь на звуки, хоча ці вібрації в нанометровому масштабі. Щоб зловити ці непомітні сигнали, дослідники створили гнучке волокно, яке, будучи вплетеним в тканину, згинається разом з нею, як водорості на поверхні океану.

Волокно створили з п’єзоелектричного матеріалу, який виробляє електричний сигнал при вигині або механічній деформації. Це дозволяє тканині перетворювати звукові коливання в електричні сигнали.

Тканина може вловлювати звуки у величезному діапазоні – вона може перетворити як звук комара, так і шум інтенсивного дорожнього руху. При вплетенні в підкладку сорочки тканина може визначати особливості серцебиття користувача. Волокна також можуть генерувати звук, наприклад, запис вимовлених слів, які можна перетворити іншою тканиною.

Дослідження, в якому детально описується розробка команди, опубліковано в журналі Nature. Провідний автор Вей Ян, який допомагав розробляти волокно, бачить безліч варіантів застосувань для таких тканин.

“Одягнувши акустичний одяг, ви можете розмовляти через нього, відповідаючи на телефонні дзвінки і спілкуючись з людьми, — зазначив Ян. – Крім того, ця тканина може непомітно взаємодіяти зі шкірою людини, дозволяючи користувачам комфортно, безперервно, в режимі реального часу і протягом тривалого часу стежити за станом серця і дихання».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button