Технології

Розумні будинки в Китаї стежать за своїми мешканцями

У сфері впровадження високих технологій в повсякденне життя Китай займає на сьогодні одну з лідируючих позицій у світі. За даними видання Bloomberg, з 2013 по 2017 рік на частку Китаю припало 36% всіх технологічних стартапів у сфері нерухомості, а в минулому 2018 році оборот в цій галузі перевищив 20 мільярдів доларів. Тому не дивно, що різні системи для облаштування розумних будинків почали отримувати досить широке поширення. І, подібно фантастичним творам про техногенне майбутнє, нові системи вже почали вести спостереження за людьми.

Чому саме Китай лідирує в цій області?

Як зазначає Bloomberg, одна з основних причин лідерства Китаю полягає в тому, що країна, як правило, приділяє більше уваги зручності, ніж конфіденційності. Це спрощує взаємодію компаній з особистою інформацією про користувачів, дає значно більшу свободу у відстеження переміщень людей, здійснюваних ними покупок і так далі. З усього цього складається сприятливе середовище для впровадження та тестування найбільш передових технологій розумних будинків та інтернету речей. А тепер давайте розберемося, які ж конкретно дані збирають IT-компанії про жителів Китаю.

Спостереження за тим, що люди купують

Це більше відноситься до сфери інтернету речей, ніж до розумні домівки, але все-таки заслуговує уваги. Компанія Dalian Wanda Group Co. встановила у низці торгових центрів камери з технологією розпізнавання поведінки. Ці пристрої збирають інформацію про те, як людина поводить себе, перебуваючи всередині торгових приміщень. Наприклад, збираються дані про те, як довго людина затримується в магазині, скільки у неї сумок в руці при вході і виході з магазину і навіть те, що в цих сумках знаходиться.

Щось подібне провернула і фірма Shui On Land Ltd. Завдяки просунутій системі розпізнавання осіб, їм вдалося дізнатися, що в одному з сусідніх з їх торговим центром офісів, 70% робочих місць належали жінкам. Після цього компанія переобладнала торговий центр таким чином, щоб там було якомога більше товарів, цікавих прекрасній статі. Але все було б занадто просто, якби Shui On Land Ltd. зупинилася на цьому. На терміналах торгових центрів можна залогінитися, використовуючи свій обліковий запис в WeChat (дуже популярна в Китаї соціальна мережа), надавши таким чином доступ до інформації щодо своєї особистості і звичках в обмін на знижкові купони, безкоштовну парковку або філіжанку кави.

Що щодо розумних будинків?

Ще одна китайська компанія під назвою Huiyun вже сьогодні відстежує показники з більш, ніж 10000 датчиків, встановлених в різних закладах і апартаментах. Ці сенсори фіксують рівень води і вологості, якість повітря і енергоспоживання. Близько 480 000 об’єктів на сьогодні знаходяться «під наглядом», щодня надсилаючи дані в єдиний центр для аналізу інформації. Це дозволяє не тільки відстежувати дані про те, як люди використовують особистий і громадський простір, але і виявити ряд порушень, будь то непомітний витік побутового газу чи різкі скачки напруги.

Більш того, майже у 1000 житлових будинків, підключених до системи розумного будинку, на сьогодні оснащені камерами, які знімають за 3 кадри в хвилину і відправляють ці дані в дата-центри. На основі цієї інформації, аналізованої штучним інтелектом, можна зрозуміти практично в режимі реального часу, чим займаються люди, перебуваючи у себе вдома, проаналізувати поведінку охоронців і навіть розпізнати, чи не сталося несанкціоноване вторгнення в приватну власність.

І, здавалося б, у цьому немає нічого поганого, адже за запевненням розробників, система використовується лише з благими цілями і може, наприклад, допомогти відшукати домашню тварину, яка втекла з дому, або запобігати злочину. З іншого боку, а чи варто їм вірити на слово? Адже такі дані дуже цінні в першу чергу для держави, якщо воно хоче контролювати своїх жителів.

Кнопка «Наверх»
Закрыть