Здоров'я

Що таке вісцеральний жир і чому його важко спалити, дослідження вчених

Людське тіло містить кілька різних типів жиру, і один з них з особливо підступними ефектами – це вісцеральний жир, який можна знайти глибоко всередині черевної порожнини. Ці жирові відкладення, які глибоко залягають, охоплюють органи і впливають на стан нашого здоров’я сильніше, ніж може здатися на перший погляд. Поговоримо про те, чим небезпечний вісцеральний жир і як від нього позбутися.

@dustinhumes_photography

Більшість людей знають, що вісцеральний жир небезпечний для здоров’я з усякого погляду. Навіть якщо у вас здорова вага тіла, ви все одно можете страждати від надмірної кількості вісцерального жиру. Він може впливати на загальний стан здоров’я вашого тіла, виснажуючи поживні речовини і запобігаючи нормальним біологічним та метаболічним процесам в усьому організмі. Крім того, внутрішній жир може становити ризик для вашого здоров’я, навіть якщо ви стрункі і не страждаєте надмірною вагою.

Що таке вісцеральний жир?

Вісцеральний жир – це тип жиру, який утворюється всередині черевної порожнини і вважається найнебезпечнішим типом жиру через його близькість до важливих систем органів. Він лежить в просторах між органами черевної порожнини і в фартусі тканини, званому сальником. Вісцеральний жир небезпечний тим, що може завдати шкоди функції органів і викликати надмірне запалення. Цей жир має тенденцію розвиватися в залежності від вашої дієти, особливо якщо вона багата простими вуглеводами і цукрами, які викликають сплески рівня інсуліну. Коли рівень цукру в крові виходить з-під контролю, організм накопичує жир. Зрештою, вісцеральний жир безпосередньо пов’язаний з високим рівнем холестерину, інсулінорезистентністю і, як наслідок, підвищеним ризиком ожиріння, яке саме по собі пов’язане з усіма видами ризиків для здоров’я, включаючи рак.

Чим ще небезпечний вісцеральний жир? У нормальних кількостях вісцеральний (також відомий як абдомінальний) жир відіграє важливу роль у біологічних функціях, таких як розмноження. Але коли він накопичується до надлишкових рівнів, то провокує виділення нездорових білків, гормонів і хімічних речовин, що підвищують нашу вразливість до ряду захворювань. Так, цитокіни збільшують ризик розвитку серцево-судинних захворювань, а вільні жирні кислоти впливають на вироблення ліпідів в крові.

Чим вісцеральний жир відрізняється від інших типів жиру?

Існує два типи жиру в організмі, які сильно відрізняються один від одного – вісцеральний жир і підшкірний жир. Підшкірний жир – це той тип жиру, який можна знайти безпосередньо під шкірою, він поширений в животі, стегнах і сідницях. Вісцеральний жир — це “глибокий” жир, що зберігається під шкірою і утворює гелеподібний жир, який обгортається навколо основних органів.

Вісцеральний жир може перебувати глибоко в організмі людини, наприклад, в таких органах як серце, кишечник, печінка, легені, підшлункова залоза і нирки, і може становити небезпеку для здоров’я, якщо вчасно не подбати про своє здоров’я. Як правило, вісцеральний жир, розташований глибоко всередині живота, може бути не таким вираженим або легко ідентифікованим, як підшкірний жир, який викликає дратівливі і небажані ознаки ожиріння. Ці типи жирових клітин не просто накопичуються у вашому тілі, але мають потенціал для зміни того, як ваше тіло функціонує і реагує.

Як позбутися від вісцерального жиру?

Спорт

Зазвичай позбутися зайвої кількості жиру намагаються під час кардіотренувань. Але цей поширений сьогодні метод не можна вважати найефективнішим. Максимальний ефект можна отримати в результаті фізичної активності, що викликає м’язовий стрес.

Для того, щоб спалити вісцеральний жир – дуже корисно доповнити програму занять у фітнес-залі пілатесом і сайклінгом. З їх допомогою ви зможете навчитися правильно дихати, налаштуєте чітку роботу системи кровообігу в організмі, змусите функціонувати глибокі м’язи. Вони допоможуть прискорити процес метаболізму і зменшити навантаження на коліна і тазостегнові суглоби.

При силових навантаженнях особливу увагу варто звернути на комплексний підхід, що забезпечує опрацювання кожної м’язової групи окремо. Як виконувати вправи, за допомогою яких ви збираєтеся прибрати вісцеральний жир, не важливо. Особливою техніки для цього не існує. Однак подбати про те, щоб в ході занять ви не отримали травму, обов’язково варто. Якщо комплекс силових тренувань буде правильно підібраний, то піде не тільки небажаний жир, але і виникне відмінний кардіоефект.

А ось інтенсивний біг і стрибки для людей з абдомінальним ожирінням і масою тіла понад 80-85 кг протипоказані. Це призведе до зайвого навантаження на серце і критичних показників частоти серцевих скорочень. Небезпечним для здоров’я є показник, що перевищує 90% від максимуму.

Правильне харчування

Багато хто вважає, що позбутися від вісцерального жиру можна, дотримуючись суворої дієти. Це помилка не тільки не додасть вам стрункості, але і призведе до нарощування жирових запасів. Недостатнє харчування стане для організму сигналом до того, щоб якомога надійніше захистити накопичений жир, і всі ваші зусилля, спрямовані на повернення до витончених форм, виявляться безрезультатними.

Щоб прибрати вісцеральний жир – відмовлятися від їжі не варто. Потрібно просто дотримуватися норм здорового харчування. У вашому раціоні обов’язково повинні з’явитися овочі і фрукти. Їх добова кількість необхідно довести до 70% від загального обсягу з’їденого. Іншу частину раціону повинні складати злаки, висівки. Також потрібно буде звести до мінімуму споживання тваринних жирів. Вони потрапляють в організм при вживанні вершкового масла, свинини, баранини та інших жирних продуктів. Краще виключити з раціону олії, що містять насичені жирні кислоти, – кокосову і пальмову.

Виключити з раціону такий компонент, як швидкі вуглеводи, буває найскладніше, але якщо ви хочете позбутися від вісцерального жиру, то вам доведеться скоротити їх споживання до мінімальних обсягів. Не забувайте, що продукти, що мають високий глікемічний індекс, грають одну з головних ролей в накопиченні внутрішнього жиру.

Висококалорійними і цукровмісними також є алкогольні напої. До того ж організм сприймає алкоголь як отруту і після того, як він потрапляє всередину, починає активно працювати над процесом його виведення. Сил для спалювання жиру у нього вже не залишається і процес жироутворення проходить безперешкодно. Високоякісні сорти білого хліба краще замінити на хліб з борошна грубого помелу. Цей продукт дозволить отримати організму більше клітковини, а значить, підвищить працездатність шлунка і кишечника. В ідеалі, якщо ви вирішили зайнятися своїм здоров’ям і прибрати вісцеральний жир, то рекомендується звернутися до фахівців.

Дослідження вчених

Дослідження, проведене вченими з дослідницької програми Шампалімо Португалії, було спрямоване на вивчення дуже складних взаємин між мозком і механізмами, що підтримують здоровий рівень вісцерального жиру в організмі людини.

“Надлишковий вісцеральний жир дуже небезпечний, і разом з тим його дуже важко усунути», – пояснює Енріке Вейга-Фернандес, головний дослідник. “У цьому проекті наша команда мала намір вивчити механізми, які природним чином зменшують його кількість, сподіваючись виявити потенційні клінічні засоби вирішення цієї проблеми”

Одна особливість, яка відрізняє прихований вісцеральний жир від підшкірного жиру, — це складне поєднання тканин, нервових волокон і безлічі різних типів клітин, що входять до його складу. Автори нового дослідження цікавилися тією роллю, яку імунна клітина ILC2 (вроджена лімфоїдна клітина 2 типу) грає в цьому середовищі, і намагалися зрозуміти, як регулювати її активність.

“ILC2 є важливим для різних імунних функцій багатьох тканин і органів, включаючи підтримку загального благополуччя жирової тканини», — пояснює Ана Філіпа Кардозу, перший автор дослідження. “Однак ми не знали, які клітини контролюють ILC2 у вісцеральному жирі і які молекулярні повідомлення вони використовують для передачі сигналів”»

В ході аналізу вчені виявили, що послідовності реакцій, пов’язаних зі спалюванням жиру, сягають корінням до структури гіпоталамуса біля основи мозку. За словами команди, це перший відомий нейроімунний процес, за допомогою якого мозок передає сигнали імунної функції в запаси внутрішнього вісцерального жиру, що пропонує ряд цікавих можливостей того, як ними можна було б маніпулювати для поліпшення здоров’я.

“Це дуже важливе відкриття”,- говорить Вейга-Фернандес. “Це перший наочний приклад нейронного ланцюга між тілами, яке перетворює інформацію мозку в імунну функцію, пов’язану з ожирінням. Воно також викликає багато нових питань. Наприклад, що змушує гіпоталамус подавати команду “час спалювати жир”? Можливо, це якось пов’язано з нашою поведінкою – наприклад, з вживанням певних продуктів харчування або з виконанням вправ. А може, це залежить від внутрішніх метаболічних сигналів? Або і того, і іншого? Це біле полотно – ми не знаємо, з чим ми маємо справу, і це неймовірно захоплююче».

Також згідно з дослідженням, проведеним вченими Гарвардської медичної школи, жир можна розглядати як ендокринний орган або залозу, яка виробляє гормони та інші речовини, що впливають на здоров’я організму. Вони виявили, що вісцеральний жир небезпечний тим, що порушує нормальний баланс і функціонування гормонів по всьому тілу, також змушує імунну систему виробляти хімічні речовини, звані цитокінами. Ці цитокіни є білками, які безпосередньо впливають на взаємодію між клітинами в організмі.

Накопичення цих білків збільшує ризик небезпечних станів здоров’я – в основному впливають на систему кровообігу, яка перекачує кисень і поживні речовини по всьому тілу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button