Екологія

Зміна клімату створить непридатні для життя умови для 3 мільярдів людей

Зміна клімату створить непридатні для життя умови для 3 мільярдів людей до 2070 року.

Інтернет збільшує кількість вуглецю в атмосфері і сприяє глобальному потеплінню

Такий основний висновок дослідження “Future of the human climate niche”(“Майбутнє кліматичного середовища проживання людини”), опублікованого в одному з найбільш авторитетних наукових видань у світі, журналі Національної академії наук США (PNAS), передає dw.com.

Вже через 50 років до 3,5 мільярда людей можуть опинитися у зонах непридатних для життя погодних умов, якщо людство не зупинить зміни клімату на планеті, скоротивши викиди CO2.

Для свого дослідження група авторів-антропологів, екологи та дослідники кліматичних змін — використовувала бази даних про історично сформоване розселення людей на планеті й порівняла ці дані з кліматичними умовами в цих регіонах. Вчені, за їхніми словами, з подивом виявили, що найбільше число поселень розташовується в “досить вузькому діапазоні”: в областях з середньорічною температурою від 11 до 15 градусів. Це кліматично-географічний розподіл вчені назвали “екологічним середовищем проживання людини”.

Однак швидке глобальне потепління завдасть серйозної шкоди середовищу проживання людини, яка практично не змінювалася останні 6000 років, як з’ясували вчені. За основу вони взяли прогнози останньої доповіді Міжурядової групи експертів зі зміни клімату(IPCC), які свідчать, що глобальна концентрація парникових газів буде в цілому наростати. Другою основою для розрахунків став один з базових сценаріїв майбутнього розвитку планети й динаміки зростання чисельності населення(SSP3), складений міжнародною групою вчених, який також використовується IPCC.

Розрахунки показали, що загальна територія планети, на якій середньорічна температура перевищить 29 градусів, до 2070 року збільшиться з 0,8 відсотка до 19 відсотків земної суші. 29 градусів за Цельсієм — це температурний “режим” пустелі Сахара.

Проблема полягає в тому, що температура підвищиться не тільки в практично безлюдній зоні пустель, але і в густонаселених районах з найвищими темпами народжуваності на планеті. Практично безлюдними можуть стати значні ареали у Південній Америці, Індії, Африці, Північній Австралії та Південно-Східній Азії.

Всього у дослідженні брали участь вчені з 9 наукових центрів, у тому числі з США, Данії, КНР, Японії та Великобританії. Експерти на підставі даних прийшли до висновку, що кожен додатковий градус середньорічної температури на Землі здатний залишити приблизно мільярд людей без звичних(а точніше, придатних для життя) умов існування. Якщо говорити про окремі країни, то глобальне потепління тільки в Індії позбавить середовища існування мільярд людей, а в Нігерії, Пакистані, Індонезії та Судані не менше 100 мільйонів — в кожній з цих країн.

Але життя зміниться скрізь: у більшості регіонів із середньорічною температурою близько 13 градусів вона може вирости до 20, це можна порівняти з кліматом в найспекотніших регіонах Північної Африки, Європейського Середземномор’я і Південного Китаю.

Чи посилять ці кліматичні процеси глобальну міграцію? Вчені утримуються від того, щоб однозначно це стверджувати, посилаючись на те, що причини міграції різні, хоча і вважають саме такий сценарій найімовірнішим. Більшість регіонів, яким загрожують екстремальні температури в майбутньому, відносяться до найбідніших у світі, і їх можливості пристосовуватися до погіршення погодних умов обмежені, пишуть автори дослідження. Так чи інакше, наслідки будуть трагічними, попереджають вони. “Це матиме не тільки спустошливі прямі наслідки, але й ускладнить боротьбу з такими кризами, як нові пандемії”, – пророкує нідерландський дослідник проблем екології Мартен Шеффер.

У минулому, коли змінювався клімат, а людство позбавлялося оптимальних умов існування, це призводило до конфліктів і масової міграції, зауважив співавтор дослідження, археолог Тім Колер з Вашингтонського держуніверситету. Людству слід мати план на випадок реалізації подібних сценаріїв в майбутньому. Адже вже сьогодні міграція посилює міжнародну напруженість, хоча за межами країни свого народження живе “відносно помірне число — близько 250 мільйонів осіб“, пишуть автори дослідження.

“Коронавірус змінив світ так, як ще кілька місяців тому це навряд чи було можливо уявити, — йдеться у заяві Мартена Шеффера, який керував проєктом групи вчених. – Результати наших досліджень показують, що потепління клімату здатне привести до схожих процесів”.

Швидкість розвитку кліматичної кризи не так помітна, як поширення пандемії, але, на відміну від вірусу, на поліпшення ситуації найближчим часом, впевнений Шеффер, сподіватися не доводиться.

“Потепління клімату змінить температурні умови цілих міст і навіть країн настільки, що сьогоднішні жителі поки не можуть цього уявити”, – прокоментував публікацію професор географії в Ексетерському університеті Ніл Адгер, який консультував авторів дослідження. Адгер, якого цитує газета Washington Post, пророкує, що підвищення температури призведе до глибокої зміни у світовій економічній географії.

За словами засновника і почесного директора Потсдамського інституту з дослідження клімату Ханса Йоахіма Шельнхубера, дослідження кількісно показало “відносно мале середовище проживання людства” і частиною глобальної стратегії з адаптації до змін клімату повинна стати масштабна, керована міграція“.

Натхнення: ecotown.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button