Різне

Що таке аудит

АудитВ даний час багато юридичних особи вдаються до допомоги аудиторів. У перекладі з англійської означає аудитора «ревізор». Але це не грізний перевіряючий, якого бояться як гоголівського персонажа однойменної комедії. Скоріше це помічник, який за певну оплату допоможе привести в порядок справи компанії, підготуватися до будь-яких перевірок і ревізій.

Аудитом називають послуги, що складаються з оцінки фінансової звітності фірми з урахуванням достовірності інформації і можливостей фірми у сфері бізнесу. Насамперед, аудит передбачає перевірку бухгалтерської звітності та обліку, первинних документів та іншої інформації про фінансово – господарської діяльності замовника. Метою аудиту є визначення достовірності звітності та обліку, а також повноти та відповідності чинному національному законодавству та встановленим нормативам.

У XX столітті в процесі активного розвитку аудит розділився на дві великі групи: фінансовий та інвестиційний аудит; промисловий аудит. Аудитом фінансової звітності (фінансовим аудитом) є незалежна перевірка бухгалтерського обліку, яка полягає у визначенні правильності ведення бухобліку юридичної особи та визначенні достовірності бухгалтерської звітності фіскальним органам.

Фінансовий аудит застосовується в декількох випадках. По-перше, може бути замовлена поверхнева перевірка роботи, в ході якої перевіряється компетентність штатних працівників – бухгалтерів в частині правильності ведення бухгалтерського обліку. По-друге, проведення фінансового аудиту можна замовити при зміні директора компанії, фінансового директора або головного бухгалтера. Від цих людей залежить життєздатність компанії. Не секрет, що через некомпетентність, корисливих незаконних діянь або бажання помститися після «побитих горщиків» у відносинах з засновниками перші особи компанії здатні загубити всю справу. Незалежний аудитор допоможе уникнути неприємних несподіванок. По-третє, незалежні фахівці, які надають бухгалтерські послуги, можуть перевірити звітність перед її подачею в управління статистики або податкову інспекцію.

У повноваження аудитора можуть бути включені:

  • перевірка правильності нарахування амортизаційних відрахувань і ведення основних засобів;
  • перевірка правильності обліку складських запасів;
  • підтвердження відповідності залишків на балансових рахунках і розрахунку фінансових показників;
  • перевірка правильності заповнення фінансової та статистичної звітності.

За підсумками фінансового аудиту замовник отримує аудиторський висновок, в якому аудитор робить підсумок про достовірність бухгалтерської звітності і дає рекомендації щодо усунення допущених помилок.

При проведенні інвестиційного аудиту робиться висновок про ефективне і цільове використання інвестиційних ресурсів. Особливе значення він має при перевірці професійних учасників інвестиційної діяльності (бірж, будівельних та інвестиційних компаній). Більш детальну інформацію знайдете на .

Промисловий аудит являє собою складний і об’ємний процес. Як правило, він включає в себе і перевірку бухгалтерської звітності (фінансовий аудит), і безпосередньо технічну перевірку. Часто комплекс заходів доповнюється екологічним аудитом – оцінкою дотримання вимог чинних міжнародних стандартів, нормативів та нормативних документів у сфері екологічної безпеки, екологічного менеджменту та охорони навколишнього середовища.

В даний час за бажанням замовника проводиться аудит персоналу, що складається у визначенні та оцінці особистісного потенціалу співробітників, їх відповідності корпоративній культурі і цінностям компанії. У ході перевірки оцінюються особистісні якості співробітника, встановлюється рівень відповідності займаній посаді.

Розрізняють зовнішній і внутрішній аудит залежно від того, проводиться він незалежним аудитором або власною штатною аудиторською службою.

В даний час аудиторські послуги надають численні аудиторські компанії. На ринку аудиторських послуг надається широкий спектр робіт, таких як: проведення аудиту фінансової звітності, проведення комплексного промислового аудиту, перевірка і налагодження порядку ведення бухгалтерського та податкового обліку, аналіз результатів ведення фінансово – господарської діяльності та інше.

Плюси проведення аудиторської перевірки зрозумілі. На умовах угоди професіонали виявлять помилки і дадуть пораду щодо їх усунення. Надання послуг на договірній основі в даний час дуже популярне і результативне.

Але деякі компанії негативно ставляться до ідеї проведення аудиту. Їх керівники не бажають, щоб сторонні особи отримували доступ до конфіденційної інформації, а іноді і сумніваються в компетентності перевіряючих. Зрозуміло, проведення аудиту є приватне добровільне рішення, за винятком випадків, коли проведення аудиту є обов’язковим. Але часто саме аудитор може врятувати компанію від можливих ризиків, про настання яких керівники навіть не можуть підозрювати.

Як і фахівця будь іншої сфери, аудитора слід вибирати на підставі рекомендацій і сформованої репутації. Кожен аудитор проходить сертифікацію, підтверджуючи свою кваліфікаційну придатність на заняття аудиторською діяльністю, і вноситься до реєстру суб’єктів аудиторської діяльності. Аудит проводиться на підставі стандартів, які приймаються Аудиторською палатою на основі стандартів аудиту та етики Міжнародної федерації бухгалтерів.

При виборі компанії, яка надає аудиторські послуги, необхідно звернути увагу на її стаж на ринку аудиторських. Оскільки конкуренція велика, тривалий час «на плаву» залишаються найбільш досвідчені і компетентні аудитори. Бажано попросити аудитора надати для ознайомлення свідоцтво про внесення до Реєстру суб’єктів аудиторської діяльності. Зрозуміло, при виборі фахівця на його користь будуть свідчити сертифікати, почесні грамоти та інші нагороди, що відзначають його високі досягнення в професії.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button