Людина

Що таке любов – декілька фактів

1. Любов схожа на кокаїн. Якщо зробити томографію мозку закоханої людини, можна помітити одну цікаву деталь: у неї будуть дуже сильно збуджені дві зони, що відповідають за так звану систему винагород. Вчені пояснюють це впливом підвищених доз дофаміну – речовини, яка зазвичай викликає почуття задоволення. Цікаво, що з такою силою ці зони мозку реагують тільки на кокаїн.
foto_cikavosti_17.08.2014-011

2. Любов як спосіб виживання. У тварин, які формують довгострокові пари, є три стадії в стосунках: бажання, захоплення, прихильність. Бажання – це не спрямований на когось сексуальний драйв (зоологи називають цим словом стани, в основі яких лежать базисні потреби: вгамування голоду, спраги і статевого потягу). Захоплення – це фіксація на конкретному об’єкті. Прихильність – міцний зв’язок, розрахований на довгострокову програму розмноження. Учені переконалися, що романтична любов у людей – це видозмінена форма захоплення у тварин. Вона з’явилася у наших предків як спосіб виживання. Іншими словами, любов допомагає економити зусилля, щоб не розкидатися, а домагатися одного партнера з метою продовження роду.

3. Любов триває від 1,5 до 3 років. Тут є біологічний сенс: такий термін гарантував участь батька в перших, найважчих місяцях життя матері і дитини у наших предків. При наявності перешкод, таких як невзаємність, розлука, сильна розбіжність у розкладах, – любов може тривати істотно довше.

4. Любов сліпа. На знімках, які надіслав до БГ німецький дослідник Андреас Бартель, видно, що зони, які зазвичай активні в мозку не закоханої людини, у закоханих сплять. Це зони негативних емоцій і раціональних рішень.

5. Звідки береться депресія. Людина, нещасна в любові, проходить через дві стадії. Спочатку рівень дофаміну підвищується ще сильніше. Наслідком такого передозу є лють і ще більш загострене почуття любові. Але рано чи пізно настає друга фаза. Дофамін падає нижче середнього рівня, що викликає депресію.

6. Любов – це залежність. Раз по впливу любов схожа на кокаїн, вчені рекомендують лікувати нещасну любов так само, як наркотичну залежність. Необхідно прибрати стимули і нагадування – викинути всі фото, не дзвонити і зайнятися чимось абсолютно новим. Повний restart.

7. Любов можна лікувати ліками. Як і у маніяків, які не контролюють свої дії, у закоханих у крові настають серйозні хімічні зміни. У них сильно знижений серотонін, важливий гормон. Вчені звинувачують в цьому вже згадуваний дофамін: природний наркотик, що штовхає нас на безумства, який відключає систему контролю. Статистика злочинів на ґрунті любові така, що в Америці всерйоз говорять про її лікування таблетками.

8. Серотонін вбиває любов. Якщо дати миші велику дозу серотоніну, вона відкине свого постійного партнера і почне спаровуватися з ким заманеться. Пояснюють це так: серотонін знижує рівень дофаміну, і заодно – градус любові (але не потягу). Важливо пам’ятати, що рівень серотоніну підвищується під дією сучасних антидепресантів.

9. Новизна рятує любов. Приїхавши в чужу країну, опинившись в незнайомому готелі, багато пар знову здатні на безумства. У відповідь на будь-яку новизну в мозку знову у високих концентраціях виділяється дофамін, і він може закоротити старі електричні ланцюги, наприклад, той самий драйв закоханості. Взагалі, американські психологи вже багато років рутинно радять усім сімейним парам влаштовувати раз на тиждень вечір побачення. Але не можна ходити весь час в один і той же ресторан. Потрібно шукати новизну.

10. Чоловіки люблять очима. У чоловіків в період закоханості активнішою стає зона кори великих півкуль, що відповідає за зір. Так що не даремно говорять, що чоловіки люблять очима. У жінок активніша зона, пов’язана з пам’яттю: інстинкт запам’ятовує поведінку партнера за декілька тижнів, а потім аналізує отриману інформацію, щоб як слід зважити всі за і проти. У результаті жінки набагато краще пам’ятають усі деталі першої фази роману.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button