Земля

Що станеться, якщо Земля припинить обертатися?

Нам здається, що наша планета нерухома. Точніше сказати — ми не відчуваємо її руху. Але варто поглянути на небо, і стає ясно, що Земля постійно рухається.

Стародавні астрономи припускали, що ми живемо в геоцентричному Всесвіту, де Земля — центр усього. Вони говорили, що Сонце обертається навколо нас, результатом чого стають заходи і світанки, а також рух Місяця і планет. Але іноді в небі з’являлася планета, яка рухалася «назад», а після поверталася до звичайного напрямку. Зараз ми знаємо, що зворотний рух — результат того, що Земля «доганяє» іншу планету на її орбіті.

Ще одним доказом того, що Земля обертається навколо Сонця, для стародавніх вчених став паралакс — це видима зміна розташування зірок відносно одна одної. Але як швидко обертається наша планета?

Швидкість обертання залежить від широти. Максимальна довжина кола Землі — 40 070 км. Якщо розділити цю цифру на 24 години, вийде, що швидкість обертання на екваторі — 1670 км/год.

Якщо переміститися на 45 градусів, швидкість обертання буде іншою — 1180 км/год. Чим далі на південь або північ, тим швидкість нижче.

Яка швидкість обертання Землі навколо Сонця?

Наша орбітальна швидкість навколо Сонця — 107 000 км/год. В день Земля проходить 2,6 мільйона кілометрів.

Сонце і галактика теж не стоять на місці. У Сонця є своя орбіта в Чумацькому Шляху, і зірка рухається по ній зі швидкістю 720 000 км/год. Але навіть на такій швидкості Сонцю потрібно 230 мільйонів років, щоб обігнути Чумацький Шлях.

Наша галактика теж рухається відносно інших. Так, Чумацький Шлях і його найближчий сусід — галактика Андромеди — мчать по напряму один до одного зі швидкістю 112 км/с.

Ні, ви не полетите в космос, не вийде через силу притягання планети, але на екваторі ваш вага буде трохи меншою, ніж на полюсах.

Згідно НАСА, ймовірність того, що в наступні кілька мільярдів років Земля припинить обертатися, практично нульова. Теоретично, різка зупинка Землі буде мати жахливі наслідки. Атмосфера продовжить рухатися зі швидкістю обертання планети, а це означає, що з поверхні планети буде зметено все — люди, будинки, дерева і скелі. А якщо процес буде поступовим, люди, тварини і рослини зможуть звикнути до змін. За законами фізики, Земля може скоротити швидкість обертання максимум до одного обороту в 365 днів. Тоді одна сторона нашої планети завжди буде звернена до Сонця, а інша — завжди буде покрита темрявою.

Повна зупинка Землі призведе до зникнення магнітного поля, і ми втратимо яскраві полярні сяйва і радіаційні пояси Ван Аллена. Земля залишиться беззахисною перед сонячною радіацією, і кожен її викид буде спалювати все живе на поверхні планети.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments