Всесвіт

Що станеться при загибелі нашого Сонця?

Те, що життєвий цикл нашої зірки, Сонця, одного разу підійде до свого кінця, – загальновідомий факт. За припущеннями вчених, цей цикл становить близько 10 мільярдів років. Поточний вік нашого світила наближається до позначки в 5 мільярдів років. Це підводить до дуже цікавого і важливого питання: що саме станеться, коли Сонце досягне своєї межі? Все почнеться з того, що з часом зірка переробить весь свій водень в гелій. Після цього вона почне вмирати. На щастя для нас, це станеться ще нескоро.

Істотно підвищиться активність парникових газів

Что произойдет при гибели нашего Солнца?
Одна з перших речей, яка станеться після того, як Сонце виробить весь свій водень, – воно стане набагато яскравіше. Чим яскравіше буде ставати зірка, тим більше сонячної енергії буде отримувати наша планета. Гази, що містяться в нашій атмосфері, такі як вуглекислий газ, метан та оксид азоту, працюють як покривало, захищаючи нашу планету від зайвого тепла зірки і дозволяючи підтримувати на ній життя. Так як Сонце буде працювати фактично понаднормово, цим газам доведеться стримувати більший обсяг енергії.

На Землі стане дуже спекотно, вода на ній почне випаровуватися і утворювати щільні хмари в атмосфері.
Ці хмари деякий час будуть захищати Землю від збільшення радіоактивного випромінювання. Однак після якогось часу тепла на планеті накопичиться дуже багато, і океани почнуть в буквальному сенсі закипати. З цього моменту життя на Землі існувати не зможе. Якщо до цього моменту ми ще не загинемо, то в кінцевому підсумку обов’язково помремо від нестачі води і дуже сильного тепла.

Сонце спочатку розшириться…

Что произойдет при гибели нашего Солнца?
Сонце не тільки стане яскравішим, але і істотно збільшиться в розмірах. Як тільки зірка витратить все своє паливо для термоядерної реакції, вона перейде в іншу фазу життєвого циклу. Стане червоним гігантом. Незважаючи на збільшений розмір, фактична температура зірок, що знаходяться у фазі червоних гігантів, нижче, ніж у інших зірок – всього 2000-3000 градусів Цельсія. На перший погляд може здатися, що це багато, але це якщо не враховувати нинішню температуру Сонця, яка може коливатися від 5000 до 9000 градусів Цельсія.

Незважаючи на те, що саме така доля чекає на наше світило, не завжди те ж саме відбувається і з іншими зірками. Більш компактні, наприклад, які називають червоними карликами, настільки слабкі, що коли вони витратять все своє паливо, то просто гаснуть. Правда, сам життєвий цикл таких зірок триває набагато довше, ніж у інших видів. З іншого боку, сині і білі гіганти можуть бути настільки великими, що здатні випалювати більш важкі хімічні елементи до тих пір, поки в кінцевому підсумку не розвивають тверде залізне ядро. Після цього вони колапсують в наднові.

…А потім стиснеться

Что произойдет при гибели нашего Солнца?
На цьому зміни Сонця не закінчаться. Коли зірка спалить весь гелій, вона не зможе зробити те ж саме з вуглецем і в кінцевому підсумку стиснеться до білого карлика. У цій фазі світило стане набагато менше в розмірах у порівнянні з початковим видом.

Білі карлики мають набагато менший запас енергії, але при цьому мають дуже велику тривалість життєвого циклу. Зірки цього типу продовжать своє існування в такій формі протягом наступних мільярдів років, поки в результаті не перетворяться на так звані чорні карлики. Вчені не можуть точно сказати, скільки часу займе цей процес, тому що Всесвіт ще не настільки старий, щоб з’явилися хоча б перші чорні карлики!

Зміниться орбіта Землі

Что произойдет при гибели нашего Солнца?
Очевидно, що до того часу, коли наше Сонце помре, все на Землі вже загине, але це не означає, що планета зупиниться. Коли зірка досягне фази червоного гіганта, то вона розшириться як мінімум на три чверті відстані до Землі.

Можливо, ви подумали, що Земля в такому випадку вигорить вщент. Але на подив все буде зовсім не так. З розширенням Сонця і його наближенням до нашої планеті гравітаційні сили Землі та інших сусідніх планет ослабнуть. Це ослаблення призведе до того, що планети віддаляться від Сонця і займуть більш безпечні орбіти. Для Меркурія і Венери доля буде набагато сумнішою – їх просто зжеруть. Звичайно ж, на нашій планеті до цього часу всі життєві форми зникнуть, тому така «втеча» планети буде фактично безглуздою.

На інших планетах може з’явитися життя

Что произойдет при гибели нашего Солнца?
Як вже зазначалося вище, до того моменту, як Сонце перетвориться на червоного гіганта, життя на Землі зникне, але адже це не виключає можливості того, що вона зможе з’явитися десь ще. Юпітер і Сатурн – дві гігантські планети з безліччю супутників, які можуть стати населеними.

Такі супутники, як Європа і Ганімед, представляються найбільш підходящими. Так, зараз вони повністю покриті льодом (на Європі є підповерхневий океан, якщо вірити звітам астрономів), але із збільшенням розміру Сонця збільшиться і область впливу його світла, який може розтопити цей лід, створивши тим самим середовище, відповідне для існування знайомих нам форм життя.

Загибель Сонця буде супроводжуватися більш значущою галактичною подією 

Что произойдет при гибели нашего Солнца?
Зрозуміло, ця подія не буде викликана загибеллю нашого Сонця, але буде відбуватися одночасно разом з нею. Чумацький Шлях і Андромеда рухаються у напрямку один до одного із швидкістю 402 000 кілометрів на годину. Обидві галактики зустрінуться саме тоді, коли життя нашої зірки підійде до свого завершення.

Зіткнення неминуче. Подія зіткнення таких гігантських космічних структур, звичайно, може лякати, але в реальності нашу Сонячну систему, включаючи саме Сонце, ця подія не торкнеться, і вони будуть в порядку.
Правда, в порядку все буде лише до того моменту, поки зірка не вирішить завершити свій життєвий цикл. Її фазний перехід продовжиться і після того, як на основі двох галактик з’явиться одна нова. Якщо вийде так, що якимось чином життя де б то не було в нашій системі збережеться, то можна лише припустити, яка вражаюча картина зіткнення газів і зірок буде видна на нічному небі.

На зовнішніх кордонах Сонячної системи стане тепліше

Что произойдет при гибели нашего Солнца?
Ми вже говорили, що Сонце стане більше і яскравішим в якийсь момент процесу своєї загибелі. Це призведе до того, що більш близько розташовані до нього планети перетворяться в випалені пустки, але що буде з планетами і карликовими планетами, які зараз «мерзнуть» далеко?

Візьмемо, приміром, Плутон. Прямо зараз температура на цій карликовій планеті варіюється від -233 до -223 градусів Цельсія. Але як тільки радіус Сонця збільшиться, Плутон, як і інші далекі планети і космічні тіла, зможе отримувати від нього тепло. Малоймовірно, що в результаті цього на цих планетах може з’явитися життя, так як для цього одного тепла буде недостатньо, але на них стане набагато тепліше.

Правда, все зміниться, коли Сонце перетвориться на білого карлика. Але принаймні до того моменту зовнішні межі Сонячної системи теж хоча б раз зможуть відчути тепло нашої зірки.

Люди на Землі точно не виживуть

Что произойдет при гибели нашего Солнца?
Можливо, життя до моменту загибелі Сонця з’явиться десь ще, але на Землі його дні будуть полічені беззастережно. На жаль, все те, над чим ми працювали і будували, буде знищено разом зі смертю нашої зірки. Поверхня планети стане настільки гарячою, що жити на ній буде неможливо. Навіть якщо ми якимось чином створимо якусь технологію захисту від екстремальних температур, то ми все одно навряд чи зможемо виростити щось в якості їжі, втім, і доступу до води у нас теж не буде. Абсолютно все, що необхідно для виживання, перестане існувати.

Взагалі, в якійсь мірі дивно уявляти, що до цього моменту вже абсолютно все втратить свій сенс. Саме тому залишається лише сподіватися, що десь ще життя зможе почати все спочатку. Дуже малоймовірно, що воно буде виглядати або хоча б походити на людську расу. А якщо воно і буде володіти схожими особливостями, то буде потрібно як мінімум ще кілька мільярдів років для того, щоб життєві форми розвинулися хоча б до нашого рівня сьогодні.

Астероїди покинуть нашу систему

Что произойдет при гибели нашего Солнца?
Всі ми вже звикли до того, що в нашій Сонячній системі знаходиться безліч різних астероїдів. Але всі вони при загибелі Сонця і переходу в фазу білого карлика теж зіштовхнуться з серйозною проблемою. До цього моменту Юпітер та інші далекі планети вже змінять свої орбіти через радикальні зміни, пов’язані з нашим світилом. Так як Юпітер володіє величезною масою, то центром маси в системі, швидше за все, стане саме він. Він володіє дуже потужною гравітаційною силою. Її цілком вистачить для того, щоб змінювати орбіти астероїдів, а деякі з них і зовсім викинути на межі Сонячної системи. Ці космічні кругляки також можуть бути кинуті в бік білого карлика або просто знищені гравітаційними змінами в пил.

Вчені здатні робити такі прогнози завдяки спостереженню за вже існуючими білими карликовими зірками. Незважаючи на те, що треба з’ясувати ще безліч особливостей з приводу Сонця, коли воно ввійде в цю фазу, вчені відзначили, що навколо білих карликів міститься велика кількість пилу. Це, швидше за все, є прямим доказом того, що раніше біля зірки могли бути якісь тверді космічні тіла, які з загибеллю своїх зірок перетворилися в те, що і побачили астрономи.

Люди можуть спробувати знайти ще один шанс

Что произойдет при гибели нашего Солнца?
Складно намагатися передбачити, якого рівня технологій ми зможемо досягти в майбутньому, але досить цікаво представити такі можливості. Ми вже впритул наблизилися до того, щоб побачити на дорогах загального користування самокеровані автомобілі та інші футуристичні засоби пересування. Можливо, до того моменту, коли все піде для нашої Сонячної системи дуже погано, ми вже зможемо розробити способи подорожі на далекі космічні відстані. Нам вже відомі місця, які могли б бути жилими, тому, коли прийде час, ми могли б туди навідатися. Цілком можливо, до того моменту наша раса вже зможе перетворитися в міжпланетний вид і заселить безліч інших сонячних систем.

Сьогоднішні новини говорять про підготовку NASA до польоту на Марс. Багато інших компаній, як приватні, так і державні, теж висловлюють бажання стати першими колонізаторами Червоної планети. Якщо така місія дійсно вийде, то для людського майбутнього це стане справжньою революцією. Звичайно ж, політ на Марс і його заселення будуть не такими масштабними, як це могло б бути з заселенням іншої галактики або хоча б сонячної системи, але, як говорив у свій час Ніл Армстронг, «Це маленький крок для людини і величезний стрибок для всього людства».

Нам залишається лише сподіватися, що ми зможемо уникнути катастрофічних подій до того моменту, як у нас з’явиться шанс зайнятися колонізацією Всесвіту. Більшість того, що знаходиться «там», нам залишається невідомим. Навіть наші телескопи поки недостатньо потужні, щоб розгледіти особливості тих чи інших планет в інших системах. У більшості випадків все робиться на базі прогнозів і аналізу даних. Ми поки не знаємо всіх масштабів Всесвіту, як і масштабів всіх наших можливостей. Але навіть якщо загибель Сонця зараз може представлятися для нас як загибель всього живого, що нам відомо, насправді це може бути не так. Єдине, що нам відомо або принаймні дуже хотілося б на це сподіватися, що наші уми зможуть відправити нас у Всесвіт набагато далі, ніж ми можемо собі уявити.

Сучасна наука не в змозі точно передбачити загибель нашого Сонця. Є припущення що це станеться через мільярди років, коли людство вже перестане існувати, а в минулому році з’явилося несподівана заява європейських вчених про те, що сонце знищить Землю лише через 200 років, тому просто необхідно знати сценарій того, як буде відбуватися загибель світила і всього живого навколо нього.

Кнопка «Наверх»
Закрыть