Людина

Сила є розуму не треба: м’язи людини еволюціонували більше, ніж мозок

Пересічна людина скаже, що головна відмінність людини від тварини полягає в розвиненому мозку, який дозволяє нам аналізувати те, що відбувається в навколишньому світі і мислити абстрактно. Однак результати нового дослідження показують, що в порівнянні з тілесними м’язами, мозок людини не так далеко просунувся по еволюційних сходах в порівнянні з тими ж органами і тканинами у приматів. При цьому наші м’язи значно ослабли, і наша межа сили з часом знизилася.

tilo_liudyny_550

Автори нової роботи, результати якої опубліковані в журналі PLOS Biology, займалися вивченням метаболітом мозку і тіла людини. Людський мозок, як з’ясувалося, розвивався вчетверо швидше, ніж мозок шипанзе, але м’язи тіла еволюціонували ще швидше – у вісім разів порівняно з іншими приматами.

Читайте також: Стародавні люди були сильніші від сучасних спортсменів

“Це досить різка зміна як мозку, так і м’язів. Спочатку ми хотіли використовувати м’язи в якості контрольного показника, з яким можна порівняти мозок, але яке було наше здивування, коли ми виявили, що вони розвивалися швидше”, – розповідає співавтор дослідження Філіп Хайтович (Philipp Khaitovich) з Шанхайського інституту біологічних наук.

Міжнародна команда дослідників проаналізувала більше 10 тисяч різних метаболітів у тканинах чотирьох видів: людину, шимпанзе, макаки і миші. У той час як більша частина тканин розвивалася за тією ж схемою, що і зміни в геномі, м’язова тканина пішла по іншому еволюційному шляху.

Біологи виключили спосіб життя з факторів, що впливали на такі зміни, за допомогою експерименту. Макак посадили на “ледачу” дієту з великою кількістю жирної їжі і заборонили їм навантажувати себе фізичними вправами. У цієї групи приматів лише 3% змін припало на такий спосіб життя.

Отримавши несподіваний результат, вчені задалися питанням, який зв’язок між мозком і м’язами, їх еволюційним розвитком? Вони припустили, що людина могла швидко набути слабкі м’язи, щоб зробити основний акцент на “сильний” мозок. Гіпотез може бути сотня, але автори дослідження зробили ставку на те, що людина пожертвувала силою тіла ради “сили духу”.

Для проведення ще одного експерименту біологи запросили баскетболістів з університетської команди і професійних альпіністів. Добровольців попросили позмагатися на м’язову силу з шимпанзе і макаками. Незважаючи на всі тренування, спортсмени змогли підняти лише половину тієї ваги (відносно розмірів тіла), який без намаги піднімали мавпи, будучи абсолютно нетренованими.

Таким чином, виходить, що людина хоч і далеко пішла від мавпи в розвитку м’язів, але сила наша від цього не виросла, а навпаки, ослабла. Біологи кажуть, що це те, чим нам довелося пожертвувати заради розвитку свідомості.

Читайте також: Жінка використовує свій мозок ефективніше

Втім, деякі вчені вважають, що людина може перевершити своїх далеких предків у випробуваннях на витривалість, і тоді будуть потрібні нові еволюційні обґрунтування наших здібностей.

Хайтович каже, що унікальність нового дослідження полягає в тому, що воно спирається не на генетичні дані, як більшість еволюційних досліджень сьогодні, а на метаболіти. Вивчаючи продукти метаболізму, вчені можуть поглянути на аспекти, недоступні генетиці. Пошук відмінностей в метаболіміці людини і тварини призведе до розуміння природи різних захворювань, пов’язаних з обміном речовин.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button