Людина

Скільки друзів поміщається у вас в мозку?

У людей, активніше беруть участь в соціальній взаємодії, деякі ділянки мозку більше, а деякі мозкові провідні шляхи краще розвинені.

Товариськість, можливо, змінює структуру мозку: у людей з великою кількістю друзів і хорошими соціальними навичками певні ділянки мозку більш розвинені і краще пов’язані між собою, ніж у людей, у яких мало друзів, такі результати показало дослідження.
Скільки друзів поміщається у вас в мозку?Дослідження, результати якого були представлені 12 листопада на щорічному засіданні Товариства нейронауки, передбачає зв’язок між соціальними взаємодіями і структурою мозку.

«Нас цікавить, як мозок дозволяє орієнтуватися в складному соціальному оточенні», – заявила на прес-конференції дослідниця з Оксфордського університету Мері Енн Нунан (MaryAnn Noonan). Фактично, питання полягало в тому, «скільки друзів поміщається у вас в мозку», – додала Нунан.

Вчені і раніше не розуміли, як мозок керує людською поведінкою в складних соціальних ситуаціях і які зони мозку пов’язані з девіантною соціальною поведінкою, що асоціюється з такими станами, як аутизм і шизофренія.

Вивчення макак показало, що області мозку, що відповідають за розпізнавання осіб і прогнозування намірів оточуючих, у тварин, які жили у великих соціальних групах, більше, ніж у тварин з менших груп. Щоб з’ясувати, як йде справа у людей, Нунан і її колеги з канадського Університету Макгілла знайшли 18 добровольців для дослідження, заснованого на нейровізуаліціі, і опитали їх про кількість соціальних контактів за останній місяць, визначивши таким чином розміри їхніх соціальних стосунків.

Картина виявилася приблизно тією ж, що і у мавп: у людей з великими соціальними відносинами деякі області мозку були більш розвиненими і краще пов’язаними між собою. У людей це – скронево-тім’яні з’єднання, передня поясна кора і ростральна частина префронтальної кори. Всі вони входять в мережу, відповідальну за «менталізацію» – здатність приписувати оточуючим почуття, думки і переконання.

«Різні ділянки мозку співають різні пісні, а об’єднані в мережу – одну і ту ж, – каже Нунан, – і чим краще розвинені зв’язки між ними, тим гармонійніше вони це роблять».

Дослідники також з’ясовували, чи пов’язаний розмір соціальної мережі із змінами в провідних шляхах – волокнах білої речовини, що з’єднують різні області мозку. І знову виявилося, що ці тракти краще розвинені у людей з великими соціальними стосунками. «Нерви у них були більше схожі на шосе в Лос-Анджелесі, ніж на сільську дорогу», – зазначила Нунан.

Дослідники поки не можуть з упевненістю сказати, чи викликаний цей ефект соціальними взаємодіями або, навпаки, структура мозку визначає соціальні навички. У випадку з макаками вчені самі задавали масштаб соціальної сітки тварини, і тому змогли зробити висновок про те, що розмір соціальної групи диктує різницю в пристрої мозку.

Можна припустити, що в людському мозку процеси протікають аналогічно, але щоб це довести, необхідні довгострокові дослідження, заявила Нунан LiveScience.

Той факт, що у більш соціально спритних людей певні частини мозку розвинені краще, може також означати, що деякі ділянки біля них, навпаки, розвиваються гірше, ніж у інших, вважає Нунан. «Якщо ви багато часу витрачаєте на соціальні контакти і тренування соціальних навичок, і ваш мозок через це змінюється, це означає, що ви, скажімо, не вчитеся жонглювати або грати на фортепіано, – пояснює вона. – Мозок змінюється і оптимізується з урахуванням ваших потреб, і якщо в них входить домагатися успіху в складному соціальному оточенні, на мозку це відбивається».

Натхнення: inosmi.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button