Людина

Скільки проб’ється ваше серце

Астронавтові Нілу Армстронгу приписують такі слова: «Я вірю, що кожній людині відведено кінцеве число ударів серця. І я не збираюся витрачати свої на фізкультуру ». Звичайно, Армстронг такого не говорив – хоча б тому, що був астронавтом, а вони не нехтують фізичними вправами. Але як щодо «кінцевого числа»? Це, мабуть, правда. Номер вашого останнього серцевого скорочення не записаний в Книзі Доль, але залежність між швидкістю серцебиття і очікуваною тривалістю життя абсолютно точно існує.

Ще в далекому 2013 році група данських дослідників опублікувала в журналі BMJ Heart статтю з результатами 16-річного дослідження здоров’я 5200 осіб. Дані про фізіологічні показники 2800 з них були досить детальними, щоб робити висновки. З цих двох тисяч восьмисот осіб третина не дожила до завершення дослідження.

Вчені розділили учасників дослідження на групи в залежності від пульсу в стані спокою і виявили кореляцію між цим показником і тривалістю життя. Чим частіший пульс в стані спокою, тим вищий ризик померти молодим, уклали дослідники. Якщо в хвилину серце скорочується 71-80- раз, шанс зупинитися у нього на 51% вище, ніж у серця, яке б’ється з частотою менше 50 разів на хвилину. При пульсі від 81 до 90 ризик вище вдвічі, за 90 – втричі, навіть якщо інші фізіологічні показники – холестерин, цукор в нормі.

Тривалість життя залежить від частоти серцебиття не тільки у людини, але і взагалі у всіх, у кого є серце. Ось на цьому сайті наочно порівнюється частота серцевих скорочень різних тварин; можна порівняти себе з китом (6 ударів в хвилину) або з хом’яком (450 ударів в хвилину). Середня людина проживає близько 70 років, середній людський пульс – 60-70, перемножуємо, отримуємо близько 2 мільярдів ударів серця.

Серце курки б’ється часто – 275 ударів в хвилину, і живе вона всього 15 років, що дає ті ж 2 мільярди скорочень серцевого м’яза. А ось китам відведено майже вдвічі менше ударів серця: незважаючи на дуже неквапливе серце, живуть вони трохи довше людей. Та ж арифметика зі слонами: 70 років життя, пульс – близько 30. Нам, мабуть, пощастило. Сердечко маленького хом’ячка (450 ударів в хвилину) теж розраховане всього на мільярд скорочень, їх вистачає на три роки його короткого життя.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments