Земля

Сланцеві землетруси в США можуть стати сильнішими

Проблема землетрусів, викликаних побічною діяльністю при розробці сланцевих родовищ в США, може стати серйознішою. Експерти прогнозують, що сила подібних техногенних катастроф надалі може зрости.

Тему сланцевих землетрусів торкнулися на щорічній конференції Сейсмологічного суспільства США(Seismological Society of America, SSA), яка пройшла з 30 квітня по 2 травня 2014 р. в м. Анкоридж, штат Аляска.

slancevygaz_550

Учені відмічають, що закачування відпрацьованої води у свердловини для її зберігання, а також сама технологія гідравлічного розриву пласта (hydraulic fracturing) можуть бути причиною землетрусів через підвищення тиску на вже існуючі лінії розлому в геологічних формаціях. Варто відмітити, що в США вже з’явився новий термін, який описує ці техногенні катастрофи. Це frackquake – похідне від слів fracking і earthquake.

За підсумками конференції в Анкоридже в журналі National Geographic була опублікована стаття “Scientists Warn of Quake Risk From Fracking Operations”, в якій відзначається, що, хоча сланцеві землетруси досих пір залишаються маловивченим і важкопрогнозованим феноменом, у експертів є підстави вважати, що магнітуда цих землетрусів надалі може збільшитися.

Читайте також: Біопаливо з дерев отримати стане простіше

На конференції було представлено нове дослідження, яке буде опубліковано надалі. Ряд учених, що представили його, заявили, що у міру збільшення об’ємів закачування відпрацьованої води у свердловини для їх зберігання, а також при збільшенні загального числа свердловин, які використовуються при гідророзриві пласта, сила землетрусів може зрости і серйозніші землетруси стануть новою “нормою” при розробці сланців.

Досі більшість техногенних землетрусів, викликаних розробкою сланців, які відзначалися в США останніми роками, в середньому досягали величини близько 3 балів за шкалою Ріхтера.

Проте в 2011 р. в штаті Оклахома було відмічено землетрус силою 5,7 балу. Це стало найсильнішим техногенним землетрусом, який було викликано, на думку учених, розробкою сланцевих родовищ в США. У журналі Geology в 2013 р. вже було опубліковано дослідження з цієї тематики (“Potentially induced earthquakes in Oklahoma, USA: Links between wastewater injection and the 2011 Mw 5.7 earthquake sequence”).

Вчені відмітили, що землетруси виникають не лише у тому випадку, коли видобуток сланців або зберігання відпрацьованої води здійснюється у безпосередній близькості від потенційно сейсмонебезпечних геологічних формацій. Кеті Керанен, асистент-професор геофізики Корнелльского університету, зокрема, заявила: “Різні моделі тиску пласта, які ми розглядали, показують, що при тих велетенських свердловинах, які використовуються для зберігання відпрацьованої води, сам тиск може поширюватися на десятки кілометрів. Це набагато більше, ніж передбачалося раніше”.

slancevygaz02_500

Арт МакҐарр, геофізик Геологічної служби США (United States Geological Survey, USGS), виступаючи на конференції, висловив думку про те, що “об’єм закачуваної води є чинником, який впливає на магнітуду землетрусів, а частота закачування впливає на частоту їх виникнення”.

Читайте також: Вчені: паливом для нових автомобілів буде вода

За даними USGS, за останні чотири роки було зафіксовано близько 450 землетрусів силою в 3 і більше балів, або в середньому більше 100 в рік. При цьому в період спостережень 1970 – 2000 рр. середня кількість подібних землетрусів складала близько 20.

Різке збільшення числа сланцевих землетрусів вже стало приводом для створення спеціальної комісії, що представляє декілька штатів США, в яких ведеться активна розробка сланцевих родовищ.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button