Наука

Сніданок до восьмої ранку знизив ризик розвитку діабету

Вчені з Іспанії та Франції провели велике проспективне дослідження і з’ясували, коли потрібно снідати, щоб знизити ймовірність розвитку діабету другого типу.

Photo by form PxHere

Діабет другого типу – серйозна глобальна проблема охорони здоров’я. Це хронічне захворювання виникає через те, що підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості гормону під назвою інсулін (перший тип) або коли організм не здатний ефективно використовувати вироблений ним інсулін (другий тип). Діабет залишається основною причиною сліпоти, ниркової недостатності, інфарктів, інсульту та ампутації нижніх кінцівок. За даними ВООЗ, в 2019 році він став причиною смерті півтора мільйонів осіб, причому 48% з них були молодше 70 років.

Поширеність діабету продовжує зростати, особливо в країнах із середнім та низьким рівнем доходу. Якщо в 1980 році страждаючих ним людей було 108 мільйонів, то в 2014-му кількість таких хворих збільшилася до 422 мільйонів. Тому медики продовжують виявляти фактори, що впливають на ризик розвитку діабету. Про один з них розповіли іспанські вчені з Барселонського Інституту глобального охорони здоров’я (ISGlobal) і їх французькі колеги з Університету Сорбонна — Північний Париж, дослідницької групи з епідеміології харчування (EREN), а також дослідницького центру епідеміології і статистики Паризького університету. Результати їх роботи опубліковані у виданні International Journal of Epidemiology.

Генетична схильність відіграє певну роль у ймовірності виникнення діабету, проте для другого типу вкрай важливий спосіб життя, особливо режим харчування. Він допомагає регулювати циркадні ритми, що модулюють гомеостаз глюкози і ліпідів, і саме на ньому, а точніше — на такому важливому прийомі їжі, як сніданок, вирішили зосередитися автори нового дослідження.

“Досліджень, в яких було б проаналізовано зв’язок часу прийому їжі і захворюваності на діабет другого типу, немає. Наша мета полягала у вивченні того, як взаємопов’язані час і число прийомів їжі, тривалість нічного голодування і ризик розвитку діабету другого типу”, — пояснили вчені.

До вибірки увійшли 103 312 дорослих (79% жінок, середній вік — 42,7 року). Добровольці заповнювали онлайн-анкети про те, у скільки і що вони їли і пили протягом 24 годин три дні поспіль. Потім вчені усереднювали записи про харчування за перші два роки спостережень і оцінювали здоров’я учасників у наступні роки — в середньому 7,3, — враховуючи фактори ризику.

В результаті автори роботи зареєстрували 963 нових випадки діабету другого типу. Однак виявилося, що в порівнянні з учасниками, які снідали до восьмої години ранку, ті, чий перший прийом їжі припадав після дев’ятої години ранку, частіше стикалися з цим хронічним захворюванням (ризик був вище на 59%). За даними вчених, хоча час останнього прийому їжі ніяк не вплинуло на захворюваність на діабет другого типу, кожен додатковий прийом їжі — до п’яти разів на день — асоціювався з більш низькою частотою його розвитку.

“Тривалість голодування в нічний час не була пов’язана з ймовірністю розвитку діабету другого типу, за винятком учасників, які снідали до восьмої ранку і голодували протягом як мінімум 13 годин протягом ночі (відношення ризиків склало 0,47)», — додали дослідники.

Таким чином, на думку вчених, сніданок до восьмої години ранку і вечеря не пізніше 19:00 можуть знизити ризик виникнення діабету другого типу. Якщо ці висновки будуть підтверджені в інших масштабних дослідженнях, перший ранній прийом їжі слід розглядати як додатковий метод профілактики діабету.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button