Здоров'я

Собаки можуть передбачати епілептичні припадки у господарів

Спеціально навчені собаки можуть рятувати життя і помітно покращувати якість життя епілептиків, передбачаючи наступ припадків щодо змін у запах господаря. До такого висновку прийшли французькі нейрофізіологи, що опублікували результати своїх дослідів з тваринами «помічниками» в журналі Scientific Reports.

«Ми показали, що собаки дуже добре розрізняють запахи, які виходять від одних і тих же пацієнтів під час наступу припадків і в інші періоди їхнього життя. Вони почали звертати увагу на них фактично з першого разу, що чітко говорить про те, що існує якийсь окремий «запах епілепсії», загальний для всіх пацієнтів», — пишуть вчені.

В останні роки в країнах західного світу з’явилася мода на так званих «медичних» собак. Спеціалісти по розведенню собак стверджують, що ці тварини можуть відчувати найменші зміни запаху господаря, пов’язані, наприклад, з гіпер — або гіпоглікемією, і сповіщати про це його або їхнє оточення. Це може врятувати його життя, змусивши діабетика прийняти інсулін або з’їсти щось солодке.

Як і в багатьох подібних випадках такого роду, у цієї ідеї є як прихильники, так і «скептики», що сумніваються в тому, що тварина може відчути подібні зміни і зрозуміти їх значення для господаря. Нещодавно британські медики показали, що тварини справді можуть «відчути» небезпечні зниження або підвищення рівня цукру в крові.

Амелі Катала (Amеlie Catala) з університету Ренна (Франція) та її колеги, нейрофізіологи і невропатологи за освітою, задумалися про те, чи можуть подібні «медичні» собаки передбачати час настання епілептичних припадків.

Проблема полягає в тому, що епілепсія, на відміну від діабету, мігрені або різних форм раку, які можуть відчути собаки, володіє дуже широким набором симптомів і причин розвитку. Це змушувало Каталу і її колег сумніватися в тому, що напади будуть супроводжуватися появою одного і того ж набору запахів у кожного епілептика, що собака зможе виокремити й запам’ятати.

Вони перевірили, чи так це насправді, спостерігаючи за життям і збираючи зразки поту у п’яти епілептиків, які проходили лікування в медичному центрі міста Флавіньї. За цей час вони встигли пережити кілька нападів, що дозволило вченим підготувати великий набір тестових зразків для їх чотириногих помічників.

Перед початком цієї процедури кожна собака пройшла тривале навчання, в рамках якого дресирувальники вчили пса розпізнавати ті запахи, які виробляло тіло одного з хворих незадовго до, під час або після початку епілептичного припадку. Під час самих тестів учені перевірили, чи допомагає таке «тренування» собакам пророкувати наступ нападів у будь-яких епілептиків.

Як виявилося, побоювання Катали і її команди були марними – всі собаки, які брали участь в експерименті, успішно справлялися з цим завданням, правильно вибираючи ватки зі зразками поту, зібраного з тіла хворих під час нападів. В найгіршому випадку, ймовірність успіху становила 67%, тоді як кращі медичні собаки не зробили жодної помилки.

Все це, як вважає Катала, говорить про те, що собак можна використовувати в якості помічників для епілептиків, які будуть попереджати їх про небезпеку до того, як напад позбавить їх можливості реагувати на зовнішні події. До того ж, існування «загального» запаху дозволить в майбутньому виділити його і створити електронні аналоги носа чотириногих «лікарів».

Кнопка «Наверх»