Наука

Гени уразливості до важкої форми COVID-19 дісталися нам від неандертальців

Гени, які пов’язані з ускладненнями при коронавірусній інфекції, зустрічаються не тільки у сучасних людей, вони були і у неандертальців.

Хвороба від нового типу коронавірусу може протікати в легкій або навіть безсимптомній формі, а для інших обертається важкими ускладненнями або смертю.

Для того, щоб зрозуміти причини такого різного перебігу хвороби у пацієнтів, Хьюго Цеберг і нобелівський лауреат Сванте Паабо з Інституту еволюційної антропології імені Макса Планка досліджували одну з найнебезпечніших генетичних варіацій, пов’язаних з важкою формою коронавірусної інфекції: ген SLC6A20 і кілька сусідніх з ним ділянок ДНК.

Вчені помітили, що гени третьої хромосоми, пов’язані з коронавірусом, були виділені в дві відокремлених структури, які були незвично довгі для пов’язаних між собою ділянок геному. Цікаво, що подібним чином влаштовані сегменти ДНК, які ми успадкували від неандертальців.

Крім цього, на сприйнятливість до коронавірусу відповідає промоторна область гена DPP4: вона являє собою широко експресуємо позаклітинну діпептіділпептідазу, що бере участь в імунній функції і метаболізмі глюкози. Як виявилося, DPP4 також є геном-рецептором коронавірусу MERS

Що цікаво, «неандертальська» версія третьої хромосоми зустрічається серед різних популяцій людей з дуже різною частотою. Найчастіше вона зустрічається в геномах жителів країн Південної Азії і Європи, тоді як в інших регіонах світу її поширеність виявилася значно нижче.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button