Головна / Земля / Стародавнє «місто Армагеддон» було знищене мега-пожежею всього за три години

Стародавнє «місто Армагеддон» було знищене мега-пожежею всього за три години

Тель-Мегіддо, біблійне місто Армагедону, було знищено у далекому минулому в результаті надсильної пожежі, яка поглинула усі споруди цього поселення стародавніх людей всього за три години.

9a61226de6c567b7c0c5aa26bc1b15df
Місто Тель-Мегіддо, розташоване на півночі сучасного Ізраїлю, було одним із центрів цивілізації в далекому минулому. За поточними оцінками археологів, перші поселення на схилах пагорба Мегіддо, де розташований цей «мегаполіс» в давнину, з’явилися близько шести тисяч років тому, а приблизно п’ять тисяч років тому він став найважливішим центром єгипетського впливу на Близькому Сході.

Тим не менш, головною причиною його популярності сьогодні є те, що його єврейське ім’я – «хар мегіддо» – послужило основою для грецького слова Армагеддон, що позначає битву під час кінця світу. Відповідно до одкровень Іоанна Богослова, саме у Тель-Мегіддо повинна відбутися остання битва добра і зла при настанні кінця світу.

Матильда Форге (Mathilde Forget) і Рут Шахак-Гросс (Ruth Shahack-Gross) з Інституту науки Вейцманна в Реховоті (Ізраїль) з’ясували, що Тель-Мегіддо вже встиг пережити своєрідний «апокаліпсис» приблизно три тисячі років тому, вивчаючи фрагменти глиняних цеглин, з яких були побудовані майже всі будинки в місті Армагеддону».

Як пояснюють вчені, споруди на Близькому Сході в той час будувалися з найпростіших цеглин, які стародавні будівельники отримували, змішуючи солому і глину і залишаючи отриману суміш висихати на сонці. Мистецтво виробництва цегли з випаленої глини з’явилося значно пізніше.

Тому відкриття того, що цегла з Тель-Мегіддо була обпалена, стало великою несподіванкою для Форге і Шахак-Гросс. Хімічний склад цеглин вказував на те, що вони перебували всередині дуже гарячого вогню, чия температура сягала 600 градусів Цельсія.

Це наштовхнуло на думку археологів, що цеглини могли бути обпалені не надзвичайно «просунутими» будівельниками Мегіддо, а були обпаленні вогнями пожежі.

Вчені перевірили цю ідею і спробували вирахувати тривалість пожежі в «місті Армагеддону» оригінальним способом. Вони виготовили кілька версій своїх власних сирцевих цеглин і обпекли їх у печі. Їх цікавило те, як змінюється хімічний склад і концентрація органічних включень у цеглинах, які проводили в печі різну кількість часу.

Читайте також: 

Ці досліди показали, що швидкість «прожарювання» цеглин і ступінь їх нагрівання не залежить від їх складу і наявності або відсутності у них соломи, а тільки від розмірів і об’єму цегли. Відповідно, знаючи розміри і температуру в центрі стародавньої цегли, можна обчислити, як багато часу вона провела у вогні печі або пожежі

Керуючись цією ідеєю, вчені показали, що цегла з Тель-Мегіддо дійсно побувала у вогнях гігантської пожежі, яка тривала всього 2-3 години. Це загоряння, знищило, швидше за все, все місто, яке відбулося в першому тисячолітті до нашої ери, в епоху завоювання Канаан і Юдеї фараонами 22 династії Стародавнього Єгипту.

Чому місто згоріло так швидко, вчені поки не знають, але вони припускають, що цей «армагеддон» був пов’язаний з тим, що дахи будинків на стародавньому Близькому Сході і їх оздоблення були в основному складені з соломи, дерев’яних брусів, тканин та інших легкозагоряючих матеріалів.

Відкриття цього «армагеддону», як вважають вчені, говорить про те, що і багато інших міст стародавнього світу могли бути знищені так само швидко. Вивчення цеглин і глиняних виробів з інших загиблих поселень античності допоможе нам зрозуміти, чи так це насправді, резюмують Форге і Шахак-Гросс.