Різне

Світ проти табаку: історія та сучасні методи боротьби проти куріння

kurenie-1Близько третини дорослого населення Землі курять, що в числовому еквіваленті становить 1,5 мільярда людей. 200 мільйонів з них жінки. Щороку від наслідків табакокуріння помирає 3,5 мільйона жителів планети, це близько 10 тисяч смертей щодня. Кількість викурених сигарет  в рік – більше трильйона штук, а в грошовому еквіваленті цифра  становить 400 мільярдів доларів на рік. Такі невтішні дані Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ).  В даному дописі ми розглянемо історію та сучасні методи боротьби проти куріння.

Боротьба з курінням в історії

Перші заходи боротьби з курінням в Європі були зроблені ще до появи на континенті тютюну. Член експедиції Колумба, Родріго де Херез, за куріння був посаджений у в’язницю вироком «тільки диявол може наділити людину здатністю випускати дим з ніздрів».

У 1575 році в Іспанії Католицькою церквою була введена заборона куріння в місцях, де проводяться молитви.

На початку XVII століття в Західній Європі почалася широка пропаганда куріння, оскільки це приносило хороший дохід виробникам і державі, а в Росії була введена заборона на куріння тютюну і його вирощування. І тільки в 1685 році ця заборона була знята Петром Великим за велику винагороду від Англо-Вірджинського компанії, яка торгувала американським тютюном.

У 1624 році Католицька церква на чолі з Папою Урбаном Восьмим починає серйозну боротьбу з тютюном, покарання за вживання тютюну – відлучення від церкви. Через два роки Грецька Православна церква приймає такі ж заходи.

У 1761 році англійським доктором Джоном Хіллом проведені перші клінічні випробування і оприлюднена перша робота про шкідливий вплив тютюну на людину.

У 1828 в Німеччині хіміки Людвіг Рейману і Вільгельм Поссельт виділили з тютюну нікотин.

У 1830 році в США почалася перша масова кампанія проти виробів з тютюну.

1860-й рік, початок масового виробництва сигарет, до цього року в медицині по суті не було згадки про рак легенів, на сьогоднішній день рак легенів становить більше 60% всіх ракових захворювань.

З 1934 року здійснювалася боротьба з курінням в нацистській Німеччині – перша в новітній історії державна програма по боротьбі з курінням тютюну. . Були введені обмеження на рекламу тютюну, обмежений раціон тютюнових виробів, що виділяються для жінок і військовослужбовців, обмежено куріння в ресторанах і кафе. Кампанія спиралася також на особисту відразу Гітлера до тютюну.

Світ проти табаку: історія та сучасні методи боротьби проти куріння

Антитютюнові кампанії в сучасному світі

У США кожен штат бореться з курінням по-своєму. У штаті Нью-Йорк, наприклад, заборонено курити в закритих громадських приміщеннях і службових автомобілях. Штраф за порушення – 1000 доларів.

В Італії штраф за куріння в громадських місцях становить від 250 до 2000 євро.

У гімалайському Королівстві Бутан тютюн оголошений поза законом. За продаж сигарет введений штраф в 225 доларів. При цьому середня зарплата в країні 16 доларів.

Загальнонаціональна кампанія у Швеції, названа “покоління некурящих”, торкнулася всіх, хто народився після 1975 року. Якщо шведський студент навчається в норвезькому Осло або датському Копенгагені та хоче отримати стипендію, він повинен кинути курити, так розпорядився фонд, який розподіляє стипендії.

У Данії 75% працюючих оголосили безтабачні зони на робочих місцях.

У Німеччині в закон про страхування внесена поправка: внесок некурящого на 40% менше, оскільки для медицини він обходиться дешевше. Відомо, що в Німеччині виділяється час на перекури. Але час тих, хто добровільно відмовився від куріння, підсумовується і плюсується до відпустки.

У Великобританії з літа цього року куріння буде заборонено у всіх пабах, ресторанах, клубах і в більшості організацій. Дозволено палити тільки в приватних апартаментах, в тюрмах і готельних номерах. Штраф за порушення може досягати 2500 фунтів.

У Бельгії підписаний закон про заборону куріння в більшості закритих громадських приміщень. За порушення – штраф 480 доларів.

У Голландії всім громадянам від 12 до 16 років, які після спеціальних тестів доведуть, що вони не палять, будуть щомісяця виплачувати 200 доларів.

У Фінляндії прийнятий закон, за яким паління дозволене тільки на вулиці. “Місячник боротьби з курінням” придуманий фінами.

В Іспанії забороняється продаж тютюнових виробів в лікувальних установах, навчальних закладах. Куріння забороняється в громадському транспорті, в приміщеннях, де трудяться вагітні жінки, в адміністративних будівлях, в цехах з виробництва харчових продуктів, в читальних і виставкових залах, в ліфтах, в театрах, кінотеатрах, закритих спортивних приміщеннях.

У Польщі заборонили курити в громадських місцях і з вулиць прибрали автомати, що продають сигарети кожному підлітку.

В Угорщині за куріння в недозволеному місці стягується штраф 125 доларів, за порушення правил продажу – до 420 доларів.

У Канаді курити заборонено у всіх держустановах країни, курцям заборонено з’являтися з сигаретою на службі, в аеропортах, на вокзалах. Попільниці зникли з барів і ресторанів. Тютюновим компаніям не дозволяється бути спонсорами спортивних змагань.

У Сінгапурі заборонено куріння в ліфтах, автобусах, метро, потягах, лікарнях і поліклініках, кінотеатрах і ресторанах. У країні не допускається реклама сигарет і встановлений високий податок. Попередження: “Палити забороняється – штраф 500 доларів” стало нормою.

В Осаці (Японія) фірма виплачує премії некурящим. Співробітники, півроку протрималися без тютюну, отримують 190 доларів.

У Малайзії держава надає пільговий кредит тим, хто кинув палити.

У Туреччині, в одному маленькому селі заборонено курити дорослим, щоб не подавати поганий приклад підростаючому поколінню. Порушник сільського указу віддає мішок цукру чи мішок борошна бідним. У Туреччині є музей, де зібрані рецепти людей, які розлучилися з курінням.

Світ проти табаку: історія та сучасні методи боротьби проти куріння

Найвищі ціни на сигарети

Найвищі ціни на сигарети в даний час в Новій Зеландії – 12 євро. Зовсім недавно уряд Нової Зеландії вирішив ще підвищити акцизи на сигарети в перебігу найближчих чотирьох років на 40%, в результаті чого пачка сигарет коштуватиме приблизно 60 євро!

Решта країни-лідери:

Маврикій 8,25

Норвегія 8,02

Шотландія 7,50

Ісландія 7,57

Великобританія 7,36

Ірландія 6,35

Сінгапур 5,90

Австралія 5,50

Франція 5,00

Ізраїль 5,00

Позови проти тютюнових компаній

Антитютюнова кампанія, що розгорнулася у всьому світі, спричинила за собою численні судові позови колишніх курців проти тютюнових компаній. Курцями і їх родичами подаються в суди тисячі позовних заяв про виплату багатомільйонних компенсацій. Боротьба супротивників куріння з могутніми тютюновими компаніями тривала понад століття і почала приносити плоди лише відносно недавно, коли були отримані незаперечні свідчення того, що куріння дійсно вбиває.

Найпотужніший антитютюновий рух і найбільш суворі закони проти куріння – в США. Вперше в 1954 році американка Єва Купер звинуватила компанію RJ Reynolds Tobacco в причетності до смерті свого чоловіка – споживача сигарет Camel. Але суд не знайшов у справі підтверджень того, що хвороба Купера була викликана курінням. Після цього протягом десятиліть положення тютюнових фірм залишалося непохитним.

І тільки в 1988 році Федеральний журі в Нью-Арку визнало виробників сигарет “Лігетті груп” частково винними в смерті Рози Чіполлоне від раку легенів. Компанія виплатила понад 400 тисяч доларів чоловікові померлої, напередодні смерті письмово заявила, що повірила рекламі фірми, яка стверджувала, що її сигарети не небезпечні для здоров’я. Так був зареєстрований перший випадок виплати компенсації за шкоду здоров’ю від куріння.

У вересні 1996 року був виграний один з найбільших в історії судовий позов до тютюнової компанії за звинуваченням у втраті здоров’я. Суд міста Джексонвіль (Каліфорнія) постановив, що компанія Brown & Williamson Tobacco Corp. (Марка Lucky Strike) повинна виплатити $ 750 тис. родичам людини, померлої п’ять років тому від раку легенів. Так почалася нова ера, відзначена лавиною судових процесів.

Крім приватних осіб в суд подають і адміністрації цілих штатів. Вони вимагають відшкодування своїх витрат на лікування жертв захворювань, пов’язаних з курінням. Захист позовів, пропонованих великим компаніям у зв’язку з реальним чи уявним збитком, який їх продукція завдає здоров’ю людей, стає в США однією з найпопулярніших і прибуткових адвокатських спеціалізацій. Першому ідея пред’явити позов тютюновим компаніям не від окремої жертви куріння, а від штату, який за програмою Медікейд витрачає великі гроші на оплату лікування людей, прийшла в голову адвокату зі штату Міссісіпі Річарду Скраггсу, який заробив понад $ 1 млрд, допомагаючи американським штатам добитися виплати виробниками сигарет компенсації збитку, нанесеного ними здоров’ю населення залучених до тяжби територій. Мирова угода, укладена в 1998 році, зобов’язало тютюнові компанії виплатити позивачам $ 246 млрд.

У січні 1998 року федеральними органами було схвалено рішення суду про виплату виробниками сигарет $ 15,3 млрд штату Техас. Ця сума тоді стала найбільшим штрафом в історії США. І цей випадок аж ніяк не поодинокий.

У вересні 1999 року Американський уряд порушив у Федеральному суді Вашингтона позов відносно восьми найбільших американських тютюнових компаній, на частку яких припадає 98% продаваних у США сигарет, у тому числі Philip Morris, RJR, Brown & Williamson Tobacco, BAT, Ligget. Виробників тютюну звинувачували в тому, що вже чверть століття вони по – шахрайські обманюють населення. У позові уряду США стверджувалося, що глави провідних американських компаній – виробників тютюнових виробів у 1954 році зібралися в нью-йоркському готелі Plaza і домовилися приховати відому їм інформацію про руйнівний вплив паління на здоров’я людини.

За останні кілька років більше 40 штатів подали в суд на тютюнові компанії з метою стягнути з відповідачів величезні суми компенсацій за заподіяння збитку здоров’ю не тільки активних, але і пасивних курців. Сім’я Пальм проявила наполегливість у судовому процесі, розпочатому некурящою пані Ган Пальм, померлої від раку легенів. Наполегливість членів сім’ї привела до прийняття судом прецеденту: “Даний випадок захворювання на рак легенів можна класифікувати як професійну травму, отриману внаслідок пасивного куріння на робочому місці”.

Світ проти табаку: історія та сучасні методи боротьби проти куріння

У 2000 році в результаті антитютюнової кампанії в США “Мальборо” зобов’язали заплатити 74 млрд  доларів після програного суду.

У 2000 році суд постановив, що тютюнові компанії, що діють в США, зобов’язані виплатити жителям штату Флорида компенсації в розмірі $ 145 млрд. за шкоду, заподіяну курінням їх здоров’ю.

У 2001 році вперше процес проти тютюнових компаній виграла страхова медична фірма. Blue Cross Blue Shield відсудила $ 17.8 млн. У тому ж році рекордного успіху домігся курець Річард Бекен. Суд постановив, що компанія Philip Morris повинна виплатити йому $ 3 млрд. Пізніше сума була зменшена до $ 100 млн.

У 2002 році суд штату Орегон прийняв рішення, що компанія Philip Morris вводила споживачів в оману про якості їх “легких” сигарет. Компанія зобов’язана виплатити $ 100 млн. У тому ж році компанія Philip Morris програла черговий судовий процес. Суд постановив, що 64-річна мешканка Лос-Анджелеса, страждаюча на рак легенів, повинна отримати від Philip Morris $ 28 млн. за те, що виробник сигарет вчасно не попередив її про небезпеку куріння.

У 2003 році за рішенням суду американська тютюнова компанія Philip Morris зобов’язана виплатити 81 мільйон доларів вдові і дітям жителя Орегона Джесса Вільямса, він курив сигарети “Мальборо” на протязі 40 років. Сім’я Вільямса порушила позов з вимогою 100 мільйонів доларів, проте суд присяжних прийшов до висновку, що тютюнова компанія і потерпілий винні в халатності в рівній мірі, після чого сума компенсації була скорочена.

У 2004 році група громадян в Каліфорнії покарала тютюнову компанію на 189 мільйонів доларів.

У 2005 році в триваючої в США серії судових процесів проти тютюнової індустрії додався ще один. Меріл Джоунс в Нью-Йорку відсудила у Philip Morris 22 мільйони доларів.

Загальна сума позовів людей, що підірвали своє здоров’я на сигаретах Philip Morris, досягає 150 мільярдів доларів.

Цікавого більше!

[poll id=”1″]


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


2 Коментарів

  1. Та вже 15 годин без цигарки (бо якось в пачці ще одна завалялася і я її прикінчив десь о 6.43 ранку). Чуюся щасливим, бо хочеться досить сильно курити (хоча хотітися буде ще 2,5 днів). А якщо чогось хочеться то вже добре!!! А завтра у Лисиничах ще й шашлика з горівкою при Покрові – куріти хотітиметься ще більше, але я хлоп доволі впертий, наполегливий і тримаючий слово. Сказав “стоп палінню” – значить “стоп”. Не буду ж я гробити здоровя і давати Азарову-Пахлу на мені заробляти цигарковими акцизами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button