Екологія

Світовий океан забруднений пластиком набагато менше, ніж натуральними волокнами

Між футболкою з бавовни і поліестеру гаманець частіше вибирає друге, а мамин голос в голові – перше. Так чи безпечний одяг з натуральних тканин, в порівнянні зі синтетичним, як ми звикли вважати? Якщо поглянути трохи ширше звичних характеристик, таких як вбирання вологи, то можна розгледіти в рослинному волокні потенційного ворога здоров’ю.

Світове виробництво тканин, натуральних і синтетичних, зросла більш ніж в два рази за минулі 20 років. Мода, швидка зношуваність речей, споживчий настрій деяких верств населення – дарують все більше робочих місць легкій текстильній промисловості з усіма наслідками, що випливають. У 2018 році з конвеєрів зійшли 107 мільйонів тонн майбутніх блузок, штанів, пледів і інших предметів одягу та побуту. Прогнози говорять, що в 2030 році буде вироблено близько 145 мільйонів тонн волокна.

Що повинні сказати ці цифри любителям раз в тиждень оновити гардероб або домашній текстиль? Нічого, якщо не прочитати далі. Одне прання у пральній машині відбирає у кожної речі до десяти мільйонів тканинних волокон. По трубопроводу маленькі мандрівники потрапляють в річки, озера, а потім у води багатостраждальних морів і океанів. Текстильні волокна найбільш поширені волокна антропогенного походження, що зустрічаються в навколишньому середовищі.

Синтетичних матеріалів при цьому випускають приблизно в два рази більше, ніж натуральних. Тому захисники природи несхвально дивляться на частих відвідувачів торгових центрів. До недавнього часу екологи були впевнені в тому, що більшість волокон, що забруднюють світовий океан, – це мікропластик. Синтетика, якщо міряти звичними категоріями.

Нові дослідження під керівництвом Пітера Райана з Університету Кейптауна в Південній Африці спростовують це припущення. Райан і його колеги взяли близько 2000 зразків волокон з декількох океанів і виявили, що переважна частина з них натурального походження.

За крихітними, довжиною не більше 1 міліметра, волокнами вченим довелося відправитися в Тихий, Атлантичний і Індійський океани, а також Середземне море. Зібраний матеріал ледь вмістився в 916 проб води. Методом інфрачервоної спектрометрії дослідники визначали, які волокна виловили з океанів і моря. Виявилося, що пластик: поліестер і нейлон – становить всього-то 8,2% від загальної кількості знайдених волокон. 50% припало на бавовну, 29,5% – на льон і коноплі і 12,2% – це волокна тваринного походження: шовк і вовна.

Чому при співвідношенні виробництва синтетики й натуральних тканин 2: 1, в океанах плавають волокна рослинного і тваринного походження? Вчені вважають, що натуральні волокна розкладаються повільніше, ніж вважалося раніше, і більшість частинок одягу в природних водах – це залишки моди попередніх десятиліть, коли бавовна, льон, вовна і шовк були в пошані. Можливо, виною тому хімічні речовини, якими фарбували натуральні тканини в ім’я довгої служби. Служба і справді затягнулася.

Які наслідки? Вплив натуральних волокон на живі організми та екосистеми ще не вивчалося з тією же пристрастю, що вплив синтетичних. Однак присутність крихітних шматочків чиїхось колишніх шовкових сорочок в грунті, океанах і повітрі, а значить, в їжі, воді й легенях наземних мешканців не здається чомусь абсолютно безпечним.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments