Земля

Траєкторією блискавки можна керувати за допомогою лазера

Передбачити, куди вдарить блискавка, сьогодні неможливо. З новою технологією розраховувати місце удару необов'язково: досить направити в грозову хмару лазерний промінь, який сам «притягне» блискавку

Команда фізиків розробила технологію лазерного «притягувального променя», за допомогою якого можна змінити траєкторію руху блискавки.

Image by WikimediaImages from Pixabay

Блискавка – небезпечне природне явище, через яке нерідко починаються лісові пожежі. Однак керувати нею людина дотепер не могла: розряди виникають непередбачено й обчислити місце удару заздалегідь неможливо. Єдиним способом, за допомогою якого можна хоч якось уберегти себе від блискавок, залишається блискавковідвід. Але це – досить громіздкий пристрій, і він може «керувати» блискавкою дуже локально.

Тепер міжнародна команда вчених придумала, як можна дистанційно впливати на електричні розряди, що формуються в атмосфері, тим самим керуючи їх рухом. Для цього вчені використовували лазерний промінь низької інтенсивності. У сконцентрований пучок випромінювання з навколишнього повітря потрапляють мікрочастинки графену. Лазерний промінь нагріває мікрочастинки та індукує електричний пробій. Через це електричний розряд починає текти вздовж лазерного променя.

Раніше дослідники вже намагалися таким чином управляти рухом електричного розряду. У новій роботі їм вперше це вдалося. Для управління блискавкою фізики використовували лазерний промінь з інтенсивністю в тисячу разів менше, ніж в попередніх дослідженнях. Це дозволило знизити витрати на реалізацію технології.

Поки технологія управління електричним розрядом залишається в стінах лабораторії. Щоб керувати реальною блискавкою, вчені мають придумати, як розпорошити в повітрі частки графену, щоб лазерний промінь міг впливати на траєкторію розряду. Дослідники прогнозують застосування технології в промисловості та медицині, наприклад, для удосконалення оптичних скальпелів.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button