Інтернет

Твіттер передбачить соціальні катаклізми

Після розгону єгипетською поліцією прихильників колишнього президента Мохаммеда Мурсі в Єгипті загинуло більше 800 осіб. Чи міг аналіз твітів попередити останню хвилю насильства в країні? На початку 2011 року, коли єгиптяни протестували на площі Тахрір і повалили режим Хосні Мубарака, соціальні мережі (Фейсбук і Твіттер, насамперед) поставили успіх революції собі в заслугу – за допомогу в оперативному поширенні інформації.

Через два роки, коли Єгипет занурюється у вир насильства, Твіттер вже не знаходиться в центрі уваги – а даремно. Адже за твітами можна було передбачити наближення конфлікту, повідомляє New Scientist.

Для вимірювання напруженості по Твіттеру, Інгмар Вебер (Ingmar Weber) і його колеги з Катарського інституту досліджень в галузі обчислювальної техніки створили т.зв. «Індекс політичного розколу». Вони взяли єгипетські твіти за період з березень 2012 по червень 2013 року і помістили всіх користувачів на шкалі «ісламізм – секуляризм», залежно від того, твіти яких видних громадських діячів країни вони цитували у своїй стрічці.

Потім вчені подивилися, які хештеги використовують представники обох політичних «таборів» Єгипту. Якщо всі говорять про політично нейтральні теми (айфонах і Джастіна Бібера), то «градус розколу суспільства» вважається низьким. Але якщо світськи орієнтовані користувачі все частіше пишуть твіти під тегами типу # tamarrod (повстанець, бунтівник), то «градус» зростає.

З’ясувалося, що зростання напруженості в Твіттері передувало зіткнень на вулицях (відкритого конфлікту). «Всі спалахи насильства траплялися, коли поляризація хештегов була порівняно високою», – пишуть дослідники. Це не означає, що Твіттер здатний передбачати майбутні події, але команда Вебера сподівається, що такі інструменти можуть допомогти розсудливим урядам уникнути загострення конфліктів.

«Якщо можновладці усвідомили, що суспільства розколюються, вони могли б планувати контрзаходи», – говорить Вебер. У Єгипті напруженість (онлайн і оффлайн) досягла високого градуса під час суперечок про нову конституцію країни (листопад-грудень 2012 року). Це могло б стати «дзвінком» для Мурсі, щоб той переглянув свою політику – тим більше, що в Твіттері напруженість не спадала, хоча народ на вулицях заспокоївся.

Вебер хоче удосконалити систему: потрібно враховувати, чи використовував той чи інший користувач «радикальні» хештеги до ескалації конфлікту. Тоді можна буде відрізняти «вічних опозиціонерів» від тих, хто раніше був байдужим до політики, але нарешті вирішив висловити своє обурення тим, що відбувається.

Крістофер Ной (Christopher Neu), співробітник американського НВО Techchange, вважає, що така система – це не більше ніж «кенар в шахті»: вона може попередити про наближення конфлікту, але ніяк не допомагає його вирішити.

Натхнення: nauka21vek.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button