Всесвіт

У Чумацькому Шляху виявлена колосальна «хвиля» газу і молодих зірок

В нашій Галактиці, неподалік від Сонця, через площину Чумацького Шляху проходить гігантський хвилеподібний потік газу, що з’єднує безліч областей зореутворення і молодих яскравих зірок.

Області зореутворення «хвилі Редкліфф», накладені на знімок Чумацького Шляху / ©WorldWide Telescope, Alyssa Goodman, Harvard Gazette

Астрономи з Гарвардського університету виявили величезний, нерозривний потік газу у формі зігнутої хвилі, яка з’єднує безліч областей активного зореутворення в Чумацькому Шляху. За їх словами, це найбільша з подібних структур у всій Галактиці, що йде на трильйони кілометрів вгору і вниз від площини її диска. Про неї Жуан Альвес (Jo?o Alves) і його співавтори розповідають у статті, яка готується до публікації в журналі Nature.

Річ у тім, що ще з кінця XIX століття відомо про існування в околицях Сонця величезної кільцеподібної структури — Пояси Гулда. Він включає масу молодих, великих і яскравих зірок, а також областей активного зореутворення, що складають диск діаметром до 3000 світлових років, нахилений на 16-20° до площини Галактики. Однак картина, отримана авторами нового дослідження, виглядає зовсім інакше.

Вчені використовували астрометричні дані, отримані європейським космічним апаратом Gaia, який провів безпрецедентно точні вимірювання положень і рухів зірок Чумацького Шляху. Спираючись на них, астрономи склали 3D-карту розподілу міжзоряної речовини Галактики, виявивши довгу і тонку (9000 х 400 світлових років) хвилеподібну структуру, що йде на 500 світлових років вище і нижче площини Галактики.

На знак вдячності співавторам з гарвардського Інституту перспективних досліджень Редкліффа вона отримала назву «хвилі Редкліфф». Хвиля з’єднує один з одним безліч областей зореутворення, в тому числі і деякі з тих, що зазвичай відносять до Пояса Гулда. За словами вчених, це найбільша газова структура в Чумацькому Шляху.

На 3D-карті видно, що зверху «хвиля Редкліфф» виглядає прямою лінією, але з площини Галактики виглядає рівною синусоїдальною хвилею / ©Alve et al., 2019

«Замість нього ми виявили наймасштабнішу нерозривну газову структуру в Галактиці, організовану не в кільце, а в величезний, хвилеподібний філамент, — каже Жуан Альвес. — Від Сонця до найближчої точки всього 500 світлових років. Весь час вона була прямо у нас перед очима, ми просто не могли її розглянути».
Причини утворення такої хвилі залишаються невідомі; можливо, її «підняло» стародавнє зіткнення Чумацького Шляху з газовою хмарою або карликовою галактикою.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть