Всесвіт

У лавових трубках на Місяці можуть поміститися цілі міста, вважають вчені

На Місяці існує велике число лавових трубок – тунелів, що формуються в результаті протікання крізь гірські породи потоків вулканічної лави – і згідно з новим теоретичним дослідженням ці геологічні утворення настільки великі і міцні, що в них можна побудувати цілі поселення для майбутніх місячних колоністів.

05-04-15-foto-600x394-1

Наукові дані, отримані з супутника Gravity Recovery And Interior Laboratory (GRAIL) НАСА вказують на те, що діаметри лавових трубок, розташованих на Місяці, можуть перевищувати один кілометр. Ці підповерхневі утворення можуть послужити цілям довгострокових програм освоєння людиною Місяця, надаючи надійні притулку від космічної радіації, метеоритів, що падають, і перепадів температури між місячним днем і ніччю, згідно дослідникам з Університету Пердью, США.

Девід Блер, випускник Факультету наук про Землю, атмосфер і планет Університету Пердью, очолив дослідження, в якому була зроблена спроба з’ясувати, чи можуть порожні лавові трубки діаметром понад один кілометр залишатися на Місяці структурно стабільними.

Дослідницька команда виявила, що, за умови, якщо місячні трубки на Місяці будуть мати такий же арочний профіль в поперечному розрізі, як і лавові трубки на нашій планеті, то ці утворення зможуть залишатися на Місяці структурно стабільними при ширині аж до 5000 метрів.

«Лавові трубки, звичайно, не можуть досягти таких же розмірів на Землі, де гравітація набагато вища, однак на Місяці це цілком реально. До того ж, гірські породи на Місяці менш схильні вивітрюванню », – повідомив Блер.

Блер і його команда встановили, що стабільність лавової трубки залежить від її ширини, висоти шару гірської породи, що над ними і напружень, що виникають в охолодженій лаві, яка покриває стінки лавових трубок. Дослідники здійснили велике число сеансів моделювання, використовуючи при цьому широкий діапазон значень зазначених вище вхідних параметрів.

Читайте також: Чому Місяць має форму лимона?

Результати цього дослідження, представленого в березні цього року на Конференції наук про Місяць і планети, до теперішнього часу були впроваджені до використання в цивільному будівництві, при проектуванні тунелів на Землі.

Майбутні дослідження, говорить Блер, дадуть більш детальне уявлення про максимально можливі розміри лавових трубок на Місяці.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments