Земля

У корови в Європі знайшли рідкісну пріонну хворобу: вона руйнує мозок

На фермі в Нідерландах виявлено випадок зараження великої рогатої худоби губчастою енцефалопатією, більш відомою як коров’ячий сказ. Це перший випадок зараження корови в країні більш ніж за 10 років.

Влада країни заявляє, що такі корови не повинні становити загрозу для здоров’я людини. Даний випадок зараження був виявлений до того, як корова потрапила в харчовий ланцюжок, тому вона не повинна представляти прямої небезпеки для людей. Але, враховуючи можливість того, що корова заразила навколишніх тварин на фермі або заразилася сама від корму, влада шукає інші шляхи передачі захворювання.

Губчаста енцефалопатія великої рогатої худоби – це тип пріонної хвороби, що зустрічається у корів. Пріони – це шкідливі, неправильно складені форми природних білків, які часто зустрічаються в мозку. Коли ці білки-ізгої зустрічаються зі своїми нормальними аналогами, вони якимось чином змушують останні неправильно згортатися, викликаючи ефект доміно, який в кінцевому підсумку руйнує мозок. Існують різні періоди інкубації залежно від захворювання, але всі пріонні захворювання зараз на 100% смертельні при появі симптомів.

У людей найпоширенішою (але все ще дуже рідкісною) пріонною хворобою є хвороба Крейтцфельдта-Якоба, або БКЯ. Більшість випадків БКЯ є спорадичними, тобто вони з’являються спонтанно, як правило, пізніше в житті. Інші форми можуть бути викликані успадкованими мутаціями або зараженим хірургічним обладнанням або донорськими органами людини під час певних процедур. Але найвідомішою формою хвороби є варіант БКЯ, яким заражаються при вживанні в їжу м’яса корів, інфікованих «коров’ячим сказом».

У 1980-х і 1990-х роках принаймні сотні людей отримали БКЯ із зараженої яловичини. Більшість цих випадків було обмежено Великобританією, де сталися і всі попередні спалахи коров’ячого сказу. Ці спалахи, здається, були спричинені практикою годування корів м’ясом інших заражених корів або овець, заражених власною пріонною хворобою.

Широко поширена британська заборона на яловичину, поряд зі змінами в правилах годування та забою, очевидно, зупинила загрозу божевільної корови в середині 1990-х. Відтоді не було масштабних спалахів або варіантів божевільної корови.

Точний тип губчастої енцефалопатії, виявлений у корови в Нідерландах, нині невідомий.  “Класична” губчаста енцефалопатія виникає, коли корови їдять заражене м’ясо, але атипова може виникнути спонтанно, причому зазвичай у літніх корів. Невідомо, чи може вживання в їжу яловичини, зараженої від корів з атипової губчастою енцефалопатією, викликати варіант БКЯ у людей. Але, мабуть, існує сильний генетичний компонент для зараження варіантом БКЯ від корів в цілому. Початкові спалахи серед людей були набагато меншими, ніж очікували експерти, і відтоді стало зрозуміло, що переважна більшість випадків траплялася серед людей з певною версією гена пріонного білка людини.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button