Земля

Унікальна отрута коралового гаспида викликає болісну смерть

Синій кораловий аспид любить полювати не тільки на жаб і гризунів, а й на інших отруйних змій. Для цих цілей еволюція забезпечила його унікальним токсином, який перетворює останні години життя жертви на справжнє пекло.

Ми звикли до того, що в дикій природі змії зазвичай харчуються гризунами та іншими невеликими та нешкідливими тваринами. Однак прекрасний і смертоносний синій кораловий аспид полює на швидких і отруйних змій. Таку жертву потрібно не тільки наздогнати, а й знерухомити, і для цих цілей рептилія використовує спеціальну отруту, яка перетворює останні секунди життя здобичі на справжні тортури.

Яскраве забарвлення в природі часто символізує небезпеку істоти, і один лише погляд на цю змію відразу дає противнику зрозуміти, з ким він має справу. Сині коралові аспиди, що мешкають в південно-східній частині Азії, або, як їх називають учені, двохполосні залізисті змії (Calliophis bivirgatus) відрізняються яскраво-червоною, немов підсвіченою неоном головою і синіми візерунками по всьому – не дарма вони входять в рід «Прикрашені аспиди». У новій статті, опублікованій в журналі Toxins, дослідники з Квінслендського університету в Австралії описують унікальні властивості зміїної отрути, яка при потраплянні в кров забезпечує жертві великий шок всієї фізіологічної системи.

Майже відразу ж після укусу жертва впадає в кататонічний стан. Яд змушує всю нервову мережу організму хаотично напружувати м’язи, в результаті чого жертва б’ється в спазматичних конвульсіях. Паралізована і безпорадна, вона в підсумку стає здобиччю хижака. Нехай це звучить досить зловісно, ??але в еволюції були на це свої причини: коралові аспиди полюють на інших отруйних змій, які мають виняткову реакцію, гнучкість і значний арсенал самозахисту. Спеціальна отрута виробляється і зберігається в залозі, яка становить цілу чверть від загального тіла змії.

Вчені вже бачили подібні токсини в природі, але ніколи не знаходили їх у змій, не кажучи вже про інші види хребетних. Подібні отрути характерні в першу чергу для скорпіонів і павуків. Конуси (Conus), хижі черевоногі молюски, впорскують схожий токсин в риб, що миттєво паралізує їх завдяки спазматичним напруженим м’язам, як при правці. Яд двохполосої залозистої змії надає той же ефект, і, за словами вчених, це хороший приклад конвергентної еволюції (випадок, коли одна і та ж риса виникає у декількох видів живих істот незалежно один від одного). Дослідники ставляться до ефекту від нього як до спастичному паралічу, в той час, як отрути інших змій викликають параліч периферичний. Взаємодія з отрутою блокує здатність нервів «вимикати» натрієві канали, що в результаті веде до безперервної передачі сигналу і, як наслідок, постійної напруги м’язових волокон.

За іронією долі, страшний токсин може бути використаний в медичних цілях. Нині фахівці розробляють на його основі препарати, які будуть виступати в якості болезаспокійливого.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button