Всесвіт

Унікальний метеор переписав історію Сонячної системи: звідки він прилетів (фото)

Метеороїд, що згорів у 2021 році в небі над канадським штатом Альберта, виявився вкрай незвичайним. Розповідаємо, що з ним не так і чому він змінює теорію утворення Сонячної системи.

У понеділок, 22 лютого 2021 року, в канадській провінції Альберта спостерігали падіння великого метеорита. Ця подія сталася в ранні ранкові години і потрапила на камери автомобільних відеореєстраторів і в об’єктиви систем відеоспостереження. Найбільше число очевидців помітили падіння небесного тіла, перебуваючи на північний захід від Калгарі. Вибухів або шуму від метеорита чутно не було, так що швидше за все він повністю згорів в атмосфері Землі.

Сонячна система сформувалася близько 4,5 млрд років тому з щільної хмари міжзоряного газу і пилу. У якийсь момент вона розвалилася, можливо, через ударну хвилю сусідньої зірки, що вибухнула. Коли це сталося, з’явилася Сонячна туманність.

Гравітація притягувала все більше матеріалу в центр. Зрештою тиск в ядрі став настільки великий, що атоми водню почали об’єднуватися і утворювати гелій, вивільняючи величезну кількість енергії. Так з’явилося Сонце, і, в результаті воно зібрало більше 99% доступної матерії.

Художнє зображення молодої зірки, оточеної протопланетним диском. Фото: ESO

З решти матеріалу стали злипатися “брили речовини”, пише НАСА. Вони врізалися один в одного, утворюючи все більші об’єкти. Деякі з них виросли настільки, що гравітація перетворила їх на сфери. Так вони стали планетами і великими супутниками.

Порядок і розташування планет та інших тіл у нашій Сонячній системі обумовлені тим, як утворилася Сонячна система. Найближчі до зірки містять скелястий матеріал: тільки він міг витримати спеку на зорі її народження. З цієї причини перші чотири планети — Меркурій, Венера, Земля і Марс — невеликі, з твердою кам’янистою поверхнею.

Тим часом лід, рідина або газ, осіли в зовнішніх регіонах молодої Сонячної системи. Гравітація стягнула ці матеріали разом, так з’явилися газові гіганти Юпітер і Сатурн, а також крижані — Уран і Нептун.

Кам’яний матеріал, що залишився став не планетами, а поясом астероїдів поруч з Юпітером. Інші, менші частини льоду перетворилися на скупчення крижаних об’єктів, яке знаходиться прямо на краю Сонячної системи і на півдорозі до найближчих зірок. Йдеться про хмару Оорта. Вченим ще належить спостерігати будь-які об’єкти там безпосередньо, але всі дані, які астрономи отримали дотепер, говорить про те, що всі вони зроблені з льоду.

Теоретично, сама основа розуміння зародження нашої Сонячної системи побудована на тому, що в цих віддалених межах існують тільки крижані об’єкти і, звичайно ж, нічого з каменю.

Ситуація змінилася в минулому році, коли міжнародна група вчених, професійних астрономів і астрономів-аматорів, на чолі з західними фізиками-метеорологами зробила знімки і відео кам’янистого метеороїда, який пролітав по небу над Альбертою у вигляді сліпучої вогненної кулі. Проаналізувавши дані про об’єкт, вчені прийшли до висновку — він стався з середини хмари Оорта.

Вогненна куля, знятий камерою Global Fireball Observatory в провінційному парку озера Мікелон, Альберта. Кредит: Університет Альберти.

“Відкриття підтримує зовсім іншу модель формування Сонячної системи, яка говорить про те, що значна кількість кам’янистого матеріалу співіснує з крижаними об’єктами в хмарі Оорта, — кажуть вчені. – Результати дослідження не можна пояснити кращими в цей час моделями формування Сонячної системи. Вони повністю змінюють правила гри”.

Всі попередні метеороїди походили з областей, розташованих набагато ближче до Землі. Тому об’єкт, який пролетів над Канадою і подолав до зустрічі з атмосферою планети величезні відстані, дійсно незвичайний. Сучасні камери глобальної метеорної мережі (англ. Global Fireball Observatory, GFO) спостерігали скелястий метеороїд розміром з грейпфрут і масою близько 2 кг. Провівши розрахунки, вчені встановили, що він рухається по орбіті, по якій зазвичай пересуваються тільки крижані довгоперіодичних комет з Хмари Оорта.

Комета C / 2014 UN271 Бернардинеллі-Бернштейна, довгоперіодична велика комета з хмари Оорта з еліптичною орбітою, 

“За 70 років регулярних спостережень вогняних куль це один з найбільш незвичайних коли-небудь зареєстрованих»,
пояснює Хадріен Девільпуа, головний дослідник GFO. Також під час польоту «вогненна куля Альберти» занурилася в атмосферу набагато глибше, ніж крижані предмети на подібних орбітах. Крім того, він розколовся точно так само, як кам’яні метеорити.

Метероїд змусив вчених переглянути загальноприйняті моделі формування Сонячної системи. Тепер вчені хочуть зрозуміти, як скелястий об’єкт опинився так далеко від хмари Оорта, щоб «зрозуміти наше походження», пояснюють експерти. Чим більше вчені дізнаються про умови, в яких сформувалася Сонячна система, тим більше даних отримають про те, що необхідно для виникнення життя.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button