Наука

В Ізраїлі надрукували серце на 3D-принтері

Фантастичний світ, створений колись ентузіастами і мрійниками у книгах та кіно, стає ближче. Сьогодні тривимірний друк увірвався в найрізноманітніші сфери життя сучасної людини, розсунувши горизонти можливостей: медицина, будівництво, мода, кулінарія, космос… В недалекому майбутньому можна буде надрукувати практично все.

У 2005-му з’явився перший 3D принтер, здатний друкувати в кольорі. І з того часу коло можливостей і сфер застосування 3D друку тільки зростає.

Друк на 3D принтері являє собою побудову реального об’єкта по створеному на комп’ютері зразку 3D моделі. На відміну від звичного нам звичайного принтера, що виводить двомірні зображення, фотографії на папір, тривимірний друк дозволяє створювати об’ємні тривимірні фізичні об’єкти. Звучить якось нереально і схоже на фантастику, але в медицині вже є результати застосування 3D друку на практиці. Так, ізраїльським вченим вже вдалося за допомогою тривимірного принтера створити невелику ділянку людського серця!

Принцип роботи 3D принтера будується на поступовому пошаровому створенню твердої моделі, «вирощуваної» з певного потрібного матеріалу. Наприклад, на створення будь-якої деталі вручну затратиться достатньо багато часу — від декількох днів до місяців, потрібні креслення і схеми майбутнього виробу, які однак не зможуть дати повного бачення результату. 3D технології виключають ручну працю і дозволяють побачити модель у всіх ракурсах вже на екрані, даючи можливість тим самим усунути будь-які недоліки ще в процесі розробки і створити готовий варіант буквально за кілька годин.

Сьогодні тривимірні принтери здатні друкувати практично все: іграшки, одяг, промислові деталі, меблі, ювелірні прикраси і навіть будинки. Групі інженерів британського Університету Лафборо вдалося створити унікальний цементний складник, який дозволяє друкувати вироби будь-яких форм.

Корейськими вченими навіть придумана технологія 3D друку їжі, що дозволяє отримувати їжу з заданим вмістом поживних речовин і навіть з контрольованою швидкістю перетворення.

Великі надії на таку технологію покладаються, звичайно, в медицині. Вчені вже створюють штучні аналоги судин, імпланти та інших структур. Але поки всі експерименти проводяться на тваринах. Біомедики створили 3D-друковані яєчники для самок мишей: три з семи піддослідних дали здорове потомство. У перспективі ці розробки допоможуть лікарям в боротьбі з безпліддям. У Пекінському університеті надрукували хребець, який підходить для заміни звичайного. Він прискорить процес відновлення пацієнтів після операції. Новий матеріал функціонує і вже використовується в хірургії. Активним ходом йде розробка штучних сердець лікарями зі всього світу. Серця вже друкують, щоправда, їх не пересаджують, а на них тільки практикуються. Але це вже істотно спрощує і покращує якість роботи лікарів, дає можливість провести операцію спочатку на копії органу, а потім, врахувавши помилки та недоліки, на оригіналі.

Розробляються 3D технології, що дозволяють користуватися 3D в космосі. Доставляти вантажі на МКС дуже затратно, іноді не можна передбачити, яка деталь може знадобитися, тоді як використання тривимірного друку вирішило б цю проблему. Наприклад, компанія SpaceX вже зараз друкує деякі частини ракетних двигунів.

Сьогодні технологія 3D розвивається швидкими кроками, але зростання популярності і впровадження тривимірного друку в процеси має і свої мінуси. Одним з таких прикладів є друк зброї. Кілька років тому Коді Вілсон відкрито виклав креслення пістолета в мережу. Практично всі частини зброї пізніше були роздруковані на 3D принтері. Уряд США забив тривогу, після чого всі креслення були видалені з мережі. Але з того часу з певною періодичністю вискакувала інформація про те, що на 3D принтері друкуються пістолети напівавтомати і навіть рушниці. В деяких країнах вже випущений закон, що забороняє проводити шляхом 3D друку деталей зброї, так і самі зброї цілком. Однак, варто зазначити, що зброю, надруковану за допомогою 3D технології, можна назвати одноразовою. Після кількох пострілів воно стає непридатною для подальшого використання.

Інтерес до 3D технологіями зростає день від дня. Можливість самостійно надрукувати щось реальне в 3D створило попит на домашні 3D принтери, виводять в основному копію з пластику. Сьогодні маленький 3D принтер можна придбати менш ніж за 1500$. Однак, назвати тривимірний друкований пристрій домашнім універсальним помічником поки важко. Необхідність у 3D друку середньостатистичній людині поки перебільшена.

За 3D технологій безперечно перспективне майбутнє. Але яким воно буде для нас — сміливо припустити можна вже зараз: спочатку людство на 50% буде складатися з надрукованих органів і частин тіла, а потім і зовсім перетворяться на справжніх «роботів». Фахівці сьогодні заявляють, що вже є технологія біодруку, за допомогою якого на основі стовбурових клітин можна створювати органи людини, а значить і друк самої людини не за горами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button