Екологія

В одязі H&M і Zara виявили “сліди” незаконної вирубки лісів, захоплення земель, насильства і корупції

Два фешен-гіганти, одні з найвідоміших у світі масмаркету, – шведська компанія H&M та іспанська Zara – виявилися побічно причетними до руйнування навколишнього середовища Бразилії. Такого висновку дійшли автори великого розслідування, які вивчили різні дані, зокрема отримані під прикриттям.

Збір бавовни на плантації в Бразилії / © Tavora, Xinhua

Розслідування, проведене британською неурядовою організацією Earthsight, показало, що виробництво одягу і товарів для дому двох популярних брендів – H&M і Zara – пов’язане з великомасштабною незаконною вирубкою лісів, захопленням земель, насильством і корупцією. Повний звіт опублікований тут.

Понад рік експерти вивчали супутникові знімки, матеріали суду, списки постачальників, звіти про відвантаження і багато іншого. Зокрема, розслідувачі добували необхідну інформацію під прикриттям, представляючись іноземними інвесторами на текстильних виставках у Бразилії та європейських ярмарках.

За період 2014-2023 років вдалося відстежити 816 тисяч тонн “брудної бавовни” від SLC Agr?cola і Horita Group – двох найвідоміших постачальників із Бразилії, що посідає друге місце у світовому експорті цього волокна (після США). Потім бавовна йшла восьми фірмам в Азії, які за 12 місяців виробляли приблизно 250 мільйонів одиниць товарів H&M, Zara та її дочірніх брендів, таких як Bershka і Pull & Bear.

Ланцюжки поставок: як “брудна бавовна” потрапляла на виробництва H&M і Zara / © Earthsight

Основними напрямками експорту SLC Agricola і Horita Group були Китай, В’єтнам, Індонезія, Туреччина, Бангладеш і Пакистан. Згідно з висновками Earthsight, фешен-гіганти, закуповуючи бавовну у бразильських постачальників, причетних до масштабного вирубування лісів на території приблизно 100 тисяч гектарів, корупції та інших екологічних порушень, побічно посприяли руйнуванню Серраду – великого екорегіону тропічної савани в Південній Америці, де мешкає п’ять відсотків усіх світових видів, включно з гігантськими мурахоїдами і броненосцями.

Минулого року, за даними розслідувачів, вирубка лісів у Серраду, здебільшого незаконна, стала ще масштабнішою. Майже у всіх випадках до цього виявилися причетними так звані мегамаєтки, що займаються захопленням земель та їх розчищенням. Людей, які століттями жили в Серраду, витісняли, переслідували, залякували. Крім цього, їхню худобу крали, а на місцевих лідерів нападали.

Темпи вирубки лісів у Серраду, Бразилія / © MapBiomas, IPAM, Earthsight

Причому вся “брудна бавовна”, яку змогли відстежити співробітники Earthsight, була сертифікована глобальною некомерційною організацією Better Cotton як екологічно чиста. Її давно звинувачують у “зеленому відмиванні” (greenwashing, “зелений камуфляж”) – під цим терміном розуміють будь-які дії та піар, завдяки яким у споживача складається хибне уявлення про екологічність того чи іншого продукту. Проте Inditex S.A. – іспанська компанія, власник брендів Zara Home, Massimo Dutti, Bershka, Oysho, Pull & Bear, Stradivarius, Uterq??e – довірила моніторинг своїх ланцюжків поставок саме Better Cotton.

Коли в серпні 2023 року Inditex дізналася про розслідування Earthsight, вона зажадала від Better Cotton надати інформацію про те, чи дійсно під час видачі сертифікатів на бавовну мали місце порушення. В іншому разі іспанська корпорація погрожувала шукати альтернативні варіанти посилити контроль за бразильською бавовною, що надходить на її виробництва, і гарантувати її “чистоту”.

© Earthsight

У відповідь Better Cotton заявила, що не повідомлятиме жодних даних до публікації звіту Earthsight, але згодом все ж таки почала своє розслідування, найнявши “незалежного аудитора”.

Представник H&M, зі свого боку, визнав, що компанія зазнала невдачі і “в цьому немає жодних сумнівів”.

“Хоча ми всі знаємо, що соя і яловичина зробили з лісами Бразилії, роль бавовництва залишилася практично непоміченою. Але в останні десятиліття виробництво бавовни різко зросло і стало екологічною катастрофою. Якщо у вас є бавовняний одяг, рушники або простирадла від H&M або Zara, вони цілком можуть бути “забруднені” внаслідок руйнування Серраду. Цілком зрозуміло, що зі злочинами, пов’язаними з товарами, які ми купуємо, необхідно боротися шляхом регулювання, а не [тільки] відповідального підходу самого споживача”, – підкреслив Сем Лоусон, директор Earthsight.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button