Головна / Наука / В тілі людини, можливо, виявлений новий орган

В тілі людини, можливо, виявлений новий орган

У світі науки не кожен день трапляється відкриття, здатне дійсно здивувати не тільки маститих дослідників, але й далеких від наукового знання людей. Незважаючи на це, команді шведських вчених вдалося виявити в тілі людини особливий орган, відкриття якого може допомогти розширити наші уявлення про те, як ми відчуваємо біль, а також про те, як її полегшити.

Чому людина може відчувати біль?

Можливо ви вже знаєте, що ми з вами здатні сприймати усю палітру відчуттів, які відбуваються з нашою шкірою, завдяки спеціальним особливо чутливим закінченням наших нервових клітин. Дані клітини не покриті мієліном — своєрідною оболонкою, яка подібно стрічці, захищає клітини від пошкодження. Відсутність будь-якого покриття повністю відрізняє нервові клітини від клітин іншого типу. Незважаючи на це, всі нервові клітини в нашому організмі живі і мають здатність з’єднуватися з іншими клітинами, що називаються гліями. Якщо ж глії розташовуються поза центральною нервовою системою людини, то такі клітини в науці називаються шванівськими клітинами.

В теле человека, возможно, обнаружен новый орган
Схема будови клітини Шваннівської

У своєму інтерв’ю шведські дослідники розповіли, що під час проведення експерименту, що послужив основою для подальшого наукового відкриття, вони зіткнулися з особливим типом клітин — клітинами, дуже схожими на шваннівські, які утворили велику мережу з нервовими клітинами дещо іншим способом, ніж це спостерігалося раніше. Коли вченими були проведені нові експерименти на мишах, було виявлено, що подібні шваннівські клітини безпосередньо відповідають за наше сприйняття болю і подразнення. Нові клітини було запропоновано назвати ноціцептивними або рецепторами болю. Ноціцептори є посередниками між спинним мозком і головним мозком, дозволяючи живій істоті отримувати досвід болю, необхідний для еволюції організму.

Один з експериментів, проведений шведськими дослідниками, охоплював розведення мишей з подібними маловивченими клітинами в лапах, які могли бути активовані, коли миші піддавалися впливу світла. Як тільки запалювалося світло, миші, здавалося, поводилися так, як ніби їм було боляче, при цьому облизуючи себе або охороняючи свої лапи.

В теле человека, возможно, обнаружен новый орган
Лабораторні миші стали об’єктом нового дослідження

Завдяки тому, що ці клітини поширюються по всій шкірі у вигляді складно пов’язаної системи, автори стверджують, що дане скупчення клітин повинно розглядатися я єдиний орган. Іншими словами, чутливість до болю може виникати не тільки в нервових волокнах шкіри, але і в новій виявленій частині тіла.

Незважаючи на те, що відкриття ноціцептивних клітин було вперше зроблено на мишах, вчені вважають, що цей орган цілком може існувати в людському тілі. Якщо це так, то подальше детальне дослідження зможе допомогти людям перемогти найскладніші види хронічного болю, давши людині можливість вести повноцінне життя, не вдаючись до сильнодіючих знеболюючих.