Наука

Створено крихітний імплантат, здатний повернути зір

Проведені випробування пристрою показали, що пацієнти могли одночасно розпізнавати напрямок кольорових ліній в центрі і з боків поля зору.

Image by krystofos from Pixabay

Вікова дегенерація жовтої плями( ВДЖП), що вражає щорічно близько 200 мільйонів людей у всьому світі (більшість з них старше 60 років), призводить до того, що пацієнти поступово втрачають так званий центральний зір — їм важко читати, впізнавати обличчя і виконувати навіть найпростіші побутові дії.

ВДЖП виникає тоді, коли погіршується робота фоторецепторів в центрі сітківки. Ці щільно складені клітини в задній частині ока вловлюють фотони світла і посилають сигнали нейронам, які надходять в мозок. Коли фоторецептори працюють погано, мозок не отримує інформації, необхідної для побудови докладної, послідовної картинки.

Існуючі методи лікування ВДЖП недосконалі – вони запобігають прогресуванню захворювання, але вони не можуть зупинити дегенерацію фоторецепторів. Зір у пацієнтів не відновлюється. Тепер вчені створили новий пристрій – маленький імплантат розміром всього 2 мм. Він вловлює електричні сигнали і посилає їх в мозок, повертаючи сприйняття в центр поля зору.

«Ми замінюємо фоторецептори, втрачені при дегенерації жовтої плями, на спеціальні пікселі, які ми активуємо за допомогою невидимого світла, проєктованого з окулярів доповненої реальності. Той факт, що пацієнти змогли бачити зв’язне зображення,це радісна новина, оскільки всі попередні трансплантації сітківки приводили до серйозних спотворень зору», — розповів Даніель Баланкер, провідний автор дослідницької роботи.

У ролі добровольців для випробування нового пристрою виступили п’ять літніх людей старше 60 років із запущеними форми ВДЖП. Всі вони мали пошкоджені функціональні внутрішні нейрони сітківки, тому вони були ідеальними кандидатами для експериментальної імплантації. Через кілька місяців після операції з’ясувалося, що пацієнти здатні до сприйняття світлових візерунків в центрі поля зору.

Подальше спостереження за пацієнтами показало, що імплантати вросли в їх очі, поліпшивши в тому числі і периферичний зір. Гострота зору дозволяє хворим бачити великі літери. Зараз вчені працюють над підвищенням ефективності пристрою з метою досягнення гостроти зору.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button