Наука

Вчені дізналися, чому депресія частіше буває у жінок, ніж у чоловіків

Прекрасна стать страждає від клінічної депресії у два рази частіше, ніж сильна стать. З цього приводу можна будувати багато різних припущень, в тому числі пов’язаних зі специфічним вихованням дівчаток і нав’язуванні їм «пасивної» ролі — наприклад, в любовних відносинах. А ось про молекулярні механізми розвитку депресії у різних статей відомо мало.

Вчені з Медичної школи Ікана на горі Синай, Університету Піттсбурга і Південно-Західного Університету штату Юта (США) вирішили пролити світло на це питання. Їх дослідження опубліковано в журналі Science Advances.

Робота будувалася на виявленні вихідних статевих відмінностей в експресії довгих некодуючих РНК (lncRNAs), а конкретно — типу lncRNAs, названого дослідниками FEDORA. Вчені працювали з тканинами мозку недавно померлих людей і порівнювали рівні експресії FEDORA у чоловіків і жінок — які страждали на депресією, так і у тих, кому не ставили подібний діагноз.

Крім того, автори роботи вивчили відмінності в генах у людей, яким призначали кетамін як ліки від депресії. З’ясувалося, що найвищий рівень FEDORA був у жінок, які страждали хронічною депресією, а найнижчий — у представниць прекрасної статі, які приймали кетамін.

На живих пацієнтах дослідження, втім, теж проводили. У них взяли зразки крові, аналіз яких показав більш високий рівень експресії FEDORA у жінок, що мають діагноз «депресія», в порівнянні з представницями прекрасної статі, які не страждають цим захворюванням, і чоловіками в цілому.

Другий етап дослідження, вже на мишах, показав, що генетично запрограмовані на експресію високих рівнів lncRNAs тварини мали більш високі показники FEDORA, а також більше симптомів тривоги й депресії. І це знову було справедливо лише для самок мишей. Тому вчені припускають, що в силу таких особливостей генетики жіноча стать частіше страждає депресією.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button