Екологія

Вчені напророкували Європі еру масових лісових пожеж

Частота пожеж та їх площі на півдні Європи майже подвоїться в найближчі кілька десятиліть, якщо людство не зможе утримати глобальне потепління на позначці в 1,5 градуса Цельсія. До такого висновку прийшли кліматологи, що опублікували статтю в журналі Nature Communications.

“Результати наших розрахунків, як і зростаючі соціальні та економічні наслідки від пожеж в останні роки, свідчать про те, що нам слід радикально переосмислити ті заходи, які сьогодні застосовуються для захисту лісів. Глобальне потепління може повністю обнулити ці заходи, і Європі слід почати готуватися до потужних пожеж прямо зараз”, — заявив Марко Турко (Marco Turco) з університету Барселони (Іспанія).

Як пояснюють дослідники, сухість лісів вкрай сильно впливає на їх пожежостійкість – чим сухіша лісова підстилка і чим менше води міститься в самих деревах, тим вища ймовірність того, що випадкові загоряння в результаті ударів блискавок або діяльності людини стануть причиною масштабних пожеж, що охоплюють великі території.

Глобальне потепління підвищує сухість лісів, що, як сьогодні вважають деякі вчені, може пояснювати, чому частота пожеж в Сибіру і в Каліфорнії помітно зросла в останні роки.

Турко і його колеги вирішили перевірити, як зміниться ситуація на півдні Європи, де рівень опадів завжди був відносно низьким, використовуючи дані по частоті пожеж, вологості ґрунту та інших кліматичних параметрів, які збирали супутники НАСА і ЕКА.

Проаналізувавши цю інформацію, вчені склали формулу, яка дозволяє визначати площу і частоту пожеж по тому, як часто випадають опади, як швидко випаровується волога і як часто трапляються посухи, і додали її на кілька популярних моделей, які використовуються сьогодні експертами ООН за оцінкою наслідків змін клімату.

Перевіривши їх роботу на вже накопичених даних про пожежі в Європі, вчені використовували ці моделі для оцінки того, як зміниться ситуація, якщо Паризька кліматична угода буде виконана, і глобальне потепління буде утримано на позначці в 1,5 градуса Цельсія, а також при більш негативних варіантів розвитку подій.

Як показали ці розрахунки, фактично у всіх випадках південні і центральні регіони Європи очікує настання ери масових лісових пожеж. Навіть у найсприятливішому випадку, частота пожеж на півдні Індії зросте приблизно на 40%, і найсильніше цей процес торкнеться центральних регіонів Іспанії, південь Франції та північ Греції.

Якщо ж температури піднімуться на 2,5-3 градуси Цельсія, тоді частота пожеж та їх розмах в середньому зростуть приблизно на 100%, а в Іспанії, Португалії та на Іберійському півострові їхня частота зросте в 2,5-3 рази.

Як сподіваються вчені, їх розрахунки привернуть увагу експертів екологічних міністерств країн Європи і їх чиновників, і послужать приводом для створення більш масштабної та якісної системи прогнозів та спостережень за лісовими пожежами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button