Людина

Вчені назвали три причини виникнення алергії на продукти харчування

Якщо організм помилково приймає деякі білки за загрозу, то він влаштовує на них атаку. Симптомами цієї атаки стає те, що ми називаємо алергією — від легкого почервоніння шкіри (кропив’янки) до утруднення дихання і втрати свідомості. Найбільш небезпечним є такий прояв алергії, як анафілактичний шок, слабкість, утруднене дихання, прискорене серцебиття, сплутаність і втрата свідомості. У 10-20% випадків, анафілактичний шок призводить до летального результату.

Всього виділено понад 170 алергенних харчових продуктів, а тих, що викликають алергічну реакцію частіше інших, налічується, в залежності від країни, 8-10. Серед них арахіс (бобові), горіхи (у першу чергу лісові), молюски, риба, молоко, яйця, пшениця та її похідні, а також соя. В період з 1997 по 2011 роки поширеність алергії у світі зросла на 50 відсотків. Особливо часто їй схильні діти. Наприклад, в Австралії близько дев’яти відсотків дітей мають алергію на яйця.

Як вважає дослідник Гідеон Лак з Кінг Коледжу (Королівського коледжу) Лондона, одного з найпрестижніших університетів Великобританії, причиною алергії може бути те, що батьки намагаються обмежувати дитину від вживання в їжу потенційних алергенів. Так, згідно з дослідженням Лака, серед тих дітей, кому не давали арахіс до п’ятирічного віку, у 17 відсотків з’явилася алергія на цей продукт, тоді як серед тих, хто їв арахіс з року, алергічна реакція виникла лише у трьох відсотків.

Згідно з іншою версією, у появі алергії винен брак контактів з мікроорганізмами в дитячому віці. У дітей, яких намагалися оберігати від бактерій, в тому числі використовуючи антибіотики, загальна популяція мікробів (мікробіоти), що живуть в людині, виявилася обмеженою (норма — близько трьох трильйонів бактерій в організмі). Це призвело до того, що імунна система виявилася занадто високо чутливою, і вона стала реагувати навіть на нешкідливі протеїни як на загрозу.

Нарешті, третя теорія пов’язує проблему поширення алергії з сонцем. Відповідно до проведеного в Австралії дослідження, недолік сонця міського життя призводить до нестачі вітаміну D, що веде до ризику розвитку алергії на яйця в три рази, а на арахіс — в 11 разів. Крім того, городянин менше контактують з природою, а значить, організм не в змозі пізнати багато мікробів, з якими стикається, коли нарешті опиняється в контакті з, наприклад, рослинами в сільській місцевості.

Кнопка «Наверх»