Земля

Вчені описали, звідки взялася і як еволюціонувала чума в середньовічній Данії

Використовуючи ДНК чумної палички, виділену з древніх людських зубів, вчені вперше змогли описати еволюцію різних штамів цієї бактерії на території середньовічної Данії, а також історію епідемій чуми в Королівстві. Виявилося, протягом сотень років чуму кілька разів незалежно один від одного завозили в Данію з інших регіонів Європи. Результати дослідження вчені опублікували в журналі Current Biology.

Поховання в соборі Рібе (Данія)/ © Museum of Southwest Jutland

У період з 1000 по 1800 рік в Європі відбувалися періодично спалахи чуми. Однак археологічні дослідження дають надзвичайно мало інформації про поширення цієї хвороби в середньовічній Данії, на відміну від інших країн, таких як Англія та Італія. Щоб заповнити цю прогалину, вчені з Університету Макмастера (Канада) досліджували стародавні людські зуби.

Вони належали більш ніж трьом сотням осіб, останки яких виявили в 13 різних археологічних пам’ятках Данії. Зуби можуть століттями зберігати сліди цієї інфекції, яка передається через кров, і з них автори змогли виділити ДНК бактерії збудника чуми — чумної палички (Yersinia pestis). Вчені відновили і секвенували геноми різних штамів бактерій, щоб порівняти один з одним, а також з сучасними зразками.

ДНК Y. pestis виявили у 13 осіб, при цьому дев’ять зразків містили достатньо генетичної інформації для того, щоб зробити висновки про історію чуми в Данії. Виявилося, хворобу завозили в країну кілька разів з інших регіонів Європи, і більшість смертей в Данії були викликані зовсім недавно занесеними патогенами. Це розкриває важливі демографічні аспекти еволюції чуми не тільки в Данії, але і в інших країнах Європи.

Унікальні для Данії послідовності ДНК Y. pestis перемежовувалися в зразках із середньовічними і ранніми сучасними послідовностями чумної палички з інших європейських регіонів.

Найбільш раніше відомі прояви чуми в Данії датуються 1333 роком – часом, коли на європейському континенті вирувала пандемія, відома як Чорна смерть, а остання — до 1649 року. Більшість місць, де вчені виявили сліди чумної палички, були портовими містами, хоча один з останніх спалахів вразив невелику сільську місцевість в центрі країни, так що ймовірно, патоген завезли по землі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button