Екологія

Вчені підрахували кількість пластикового сміття, створеного людством

Людство встигло виготовити приблизно вісім мільярдів тонн пластику з моменту появи перших технологій його виробництва, дві третини якого зараз знаходиться на звалищах і в “сміттєвих плямах” на поверхні Світового океану, йдеться в статті, опублікованій в журналі Science Advances.

“Більшість марок пластику не розкладається мікробами ні в якому вигляді, і тому все це сміття, яке ми створили, буде супроводжувати нас сотні, якщо не тисячі років. Отримані нами оцінки маси цього сміття змушують замислитися над тим, як ми використовуємо ці матеріали і як позбавляємося від них”, — заявила Йенна Ямбек (Jenna Jambeck) з університету Джорджії в Афінах (США).

Сьогодні на звалища Землі кожен рік потрапляє близько 300 мільйонів тонн пластикового сміття, більша частина якого не розкладається ґрунтовими мікробами і залишається в майже незайманому вигляді протягом десятків і навіть сотень років. Багато частин пластику потрапляють у води Світового океану, де проникають в шлунки риб і птахів часто стають причиною їх загибелі.

Ямбек і її колеги, всебічно вивчивши те, як розвивалася індустрія з виробництва пластмас і гум з 1950-х років і по теперішній час, з’ясували, що на Землі є присутні приблизно 6,3 мільярда тонн пластикового сміття, чия маса подвоїться до середини сторіччя.

Як свідчать розрахунки вчених, ця частина хімічної промисловості зростала рекордними темпами протягом всього часу свого існування: якщо в 1950 році підприємства світу випустили всього два мільйони тонн пластикових продуктів, то в 2015 році цей показник досяг позначки 400 мільйонів тонн, що в 200 разів більше. Відповідно, кожен рік обсяг виробництва пластику зростав приблизно на 8%.

У загальній складності людство виробило приблизно 8,4 мільярда тонн пластику за весь цей проміжок часу, левова частка якого, близько 66%, дуже швидко стала сміттям і потрапила на звалища або в Світовий океан. Це вкрай невигідно відрізняє індустрію з виробництва пластику від сталеливарної і цементної галузей промисловості, велика частина продукції яких використовується за призначенням протягом десятиліть.

Рівень виробництва пластику стрімко зростає — більше половини пластикового сміття та пластикових продуктів було виготовлено за останні 13 років. У майбутньому ситуація буде тільки посилюватися, і тому вчені закликають і промисловців, і влади всіх держав переглянути стратегії того, як використовується і переробляється пластик.

Найбільше подібні заходи необхідні для США, де переробляється лише 9% пластикового сміття, порівняно з 30% у Європі і 25% в Китаї. Як підкреслюють дослідники, вони не пропонують повністю відмовитися від виробництва пластику, але закликають виробити комплекс заходів, який би стимулював промисловців використовувати вже наявні запаси пластмас.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button