Людина

Вчені розкрили відмінності в мисленні жінок і чоловіків

Нейрофізіологи провели першу масштабну перевірку того, як розрізняється манера мислення сильної і слабкої статі, і довели, що чоловіки схильні до систематизації, а жінки – до співчуття. Їх висновки представлені в журналі PNAS.

«Ми показали, що і теорії про природу аутизму, і ідеї про відмінності між статями правильно описують реальність. До того ж, тепер ми можемо говорити про позитивні сторони аутизму. Їх схильність до систематизації дозволяє їм добре розпізнавати різні закономірності, бачити навіть найбільш неочевидні деталі і розуміти, як працюють найскладніші речі. Це можна і потрібно використовувати задля блага суспільства», — заявив Саймон Барон-Коен (Simon Baron-Cohen) з Кембриджського університету (Великобританія).

Аутизм вважається одним з найпоширеніших порушень в роботі нервової системи. Соціальні дослідження показують, що жінки рідше страждають від аутизму. За поточними оцінками, на кожну жінку-аутиста припадає три-чотири чоловіки. Вчені припускають, що причиною цього є відмінності в роботі генів у слабкої та сильної статей, проте ці теорії поки що не були підтверджені на практиці.

Барон-Коен і його колеги вже кілька років вивчають те, що відрізняє чоловіків від жінок, і як відмінності можуть бути пов’язані з природою аутизму. Три роки тому вони знайшли перші підтвердження того, що аутизм і «чоловічий» характер мислення можуть бути нерозривно пов’язані один з одним, простеживши за тим, як чотири сотні чоловіків і жінок, що страждали від аутизму, проходили тест на «читання думок».

Даний прийом, як пояснюють вчені, психологи використовують для оцінки здатності людини до емпатії, вміння співпереживати і вгадувати емоції інших людей. В рамках тесту експериментатори показують його учасникам набір фотографій очей інших людей і просять їх назвати чотири емоції, які міг відчувати їх володар.

В середньому, як показують десятиліття психологічних експериментів, жінки краще справляються з цим завданням, ніж чоловіки, і частіше вгадують правильні емоції. На противагу цьому, люди, які страждають від аутизму, набагато гірше справляються з цим завданням, ніж їх «конкуренти» цієї ж статі і віку. Барон-Коен і його колеги показали, що це було в рівній мірі характерно і для жінок, і для чоловіків-аутистів.

Частина вчених не погодилась з такими висновками, що змусило Барона-Коена і його колег провести ще один експеримент, на цей раз охоплював майже 700 тисяч чоловік, у тому числі 37 тисяч аутистів.

В цьому їм допоміг телеканал Channel 4, який показував багатосерійний документальний фільм про аутистів. Переглядаючи його серії, глядачі могли пройти тест на «читання думок» і кілька інших простих перевірок на рівень «емоційного інтелекту», і розповісти про отримані результати вченим.

Підсумки тестування підтвердили результати перших дослідів Барона-Коена і його команди. Приміром, чоловіки випереджали жінок по вмінню систематизувати інформацію приблизно на 1,5 пункту, але при цьому поступалися їм в емоційному інтелекті на два бали.

Аналогічним чином, середній рівень аутизму серед них був вище на 0,5 бала, ніж у представниць слабкої статі, а відмінності між аутизмом і цієї, й іншої статі, були помітно менш вираженими.

Що цікаво, і схильність до аутизму, і більш «чоловічий» характер мислення був найбільш виражений серед людей, зайнятих природними науками, IT, інженерною справою та іншими спеціальностями, де потрібна здібність до систематизації знань. Серед представників гуманітарних наук, поза залежності від їх біологічної статі, домінував «жіночий» інтелект.

Це, як підкреслюють вчені, може пояснювати, чому жінки в середньому рідше вибирають таку кар’єру, ніж чоловіки, але ні в якому разі не може бути приводом або причиною для дискримінації або відмови у найманні на роботу.

Кнопка «Наверх»
Закрыть