Головна / Земля / Вчені розповіли, чому гуси не мерзнуть взимку

Вчені розповіли, чому гуси не мерзнуть взимку

Гуси спокійно переживають північні зими і не відлітають далеко на південь завдяки здатності сповільнювати серцебиття і обмін речовин, а також знижувати температуру тіла у найбільші холоди, з’ясували вчені.

«Багато тварин не впадають в сплячку, такі як червоні олені або альпійські козероги, уповільнюють метаболізм і знижують температуру тіла для того, щоб пережити недолік тепла і їжі під час зими. Наше дослідження показує, що деякі птахи, такі як сірі гуси, використовують схожі стратегії виживання»,
— розповідає Клаудія Вашер (Claudia Wascher) з Віденського університету.

Птахи, як і ссавці, є теплокровними істотами — вони підтримують постійну температуру тіла, спалюючи поживні речовини, що дозволяє їм залишатися активними і виживати навіть при досить низьких температурах. Ця «суперздатність» має обмеження — коли температури повітря стають дуже низькими, організм птахів не може компенсувати втрату тепла, і пернатим доводиться мігрувати на південь.

Подібні проблеми, як показують спостереження за життям деяких ссавців і пернатих, іноді не заважають тваринам — вони або не відправляються в сплячку взагалі, або ж використовують принципово інші стратегії виживання. Наприклад, північні гуси зазвичай мігрують на невеликі відстані від місць гніздування, перелітаючи в ті регіони Росії, Канади і північних країн Європи, де середні температури взимку досягають приблизно 5 градусів морозу.

Вашер та її колеги спробували розкрити секрети виживання цих птахів, спостерігаючи за життям великої зграї з двох сотень звичайних сірих гусей (Anser anser), що живе в розпліднику університету неподалік від містечка Ґрюнау в центральній частині Австрії. Вчені зловили кілька десятків птахів і прикріпили до їхнього тіла спеціальні датчики, які збирали дані по температуру тіла, частоту серцебиття та інші фізіологічні параметри протягом 1,5 років.

За словами біологів, ці птахи не відчували проблем з доступом до їжі, так як їх постійно годували співробітники розплідника, але при цьому вони були змушені жити на відкритому повітрі і переносити альпійські морози. Зміни в їх фізіологічному стані, як сподівалися вчені, повинні були розкрити секрети їх виживання в таких умовах.

Як показали ці спостереження, птахи переживають зими завдяки простому трюку, який опанували багато ссавців — вони знижують швидкість свого метаболізму, частоту серцебиття і температуру тіла, що дозволяє їм витрачати менше енергії на обігрів тіла.

Приміром, у грудні і січні швидкість метаболізму у гусей знижувалася приблизно на 22% в порівнянні з літніми місяцями, а температура їх тіла впала приблизно на градус Цельсія.

У подібному стані гуси стають більш уразливими для атак хижаків, проте і хижаки змушені жити в таких же умовах, що зрівнює їх шанси на виживання. Як вважають біологи, і інші птахи, які рідко мігрують на південь, можуть використовувати аналогічні прийоми для зимівлі в помірних і приполярних широтах.