Головна / Земля / Вчені встановили, які процеси руйнують підводні льоди Антарктики

Вчені встановили, які процеси руйнують підводні льоди Антарктики

Дані супутникових спостережень допомогли з’ясувати, які процеси змушують придонну частину антарктичних льодовиків танути швидше, ніж раніше.

Група вчених з декількох британських університетів встановила: площа льодовиків, оточуючих Антарктику, швидко скорочується через потоки теплої океанської води, які змушують придонну частину льодовиків танути. 10,7% досліджених меж «відступають» у напрямку до Антарктики зі швидкістю 25 метрів у рік і швидше. Дослідження опубліковане в журналі Nature Geoscience.

Робота заснована на даних супутникових спостережень з 2010 по 2016 рік. Вчені досліджували антарктичні лінії налегання (grounding lines) — межі льодовикового ложа, де перетинаються лежачі на ґрунті і плавучі частини льодовиків. Супутники просканували близько 16 тисяч кілометрів ліній налегання, тобто близько третини ліній, оточуючих Антарктику.

Дослідники виявили, що кожен рік придонні частини льодовиків втрачають близько 200 квадратних кілометрів льоду. Він спливає до поверхні води, і лінія налегання відступає убік Антарктики. Цей процес опосередковано пов’язаний з підвищенням рівня води в океанах, яке в перспективі може поставити під загрозу екологічну ситуацію в багатьох містах. За даними дослідження, 10,7% ліній відступають порівняно швидко, зі швидкістю 25 метрів у рік або швидше. «Ростуть» з тією ж швидкістю лише 1,9% територій — вчені вважають, що наростання льодовика може бути пов’язано з посиленням снігопадів.

Ученые установили, какие процессы разрушают подводные льды Антарктики
Зміщення ліній налегання / © Hannes Konrad et al, University of Leeds

Головною причиною скорочення площі придонних частин льодовика дослідники називають потоки теплої води, які розмивають нижню частина крижаного масиву. Найшвидше цей процес йде в Західній Антарктиці, де знаходиться льодовик Туейтса. У його центральній частині лінія налегання щорічно відступає на 300-400 метрів. Автори нової роботи встановили, що швидкість руйнування льодовика Туейтса значно зросла з 1996 по 2011 рік. У Східній Антарктиці побоювання у вчених викликає льодовик Тоттен. Раніше припускали, що він може швидко руйнуватися теплих вітрів.

Автори роботи вважають, що спливаючі придонні льоди впливають і на рівень води в океані, і на поведінку льодовика, що лежить на ґрунті. Виявити зони, де придонний лід тане найбільш активно, допоможуть подальші дослідження.

 
comments powered by HyperComments