Людина

Вчені визначили рису особистості, що заважає брати хабарі

Автори нового дослідження вивчили зв’язок між особистісними якостями і схильністю до корупції.

Image by Artur ?uczka from Pixabay

Хабарництво – складне соціальне, політичне та економічне явище, яке зустрічається у всіх країнах. Корупція підриває демократичні інститути, уповільнює економічний розвиток, спотворює виборчі процеси, порушує верховенство закону, а благі ініціативи через це часто грузнуть в бюрократії.

Але які риси особистості можуть запобігти такій поведінці? Наприклад, схильність відчувати почуття провини. Цьому питанню присвячено нове дослідження, опубліковане в журналі Social Psychological and Personality Science.

Вчені зі школи психології і когнітивних наук при Східно-Китайському педагогічному університеті в Шанхаї та Інституту психології і наук про мозок при Чжецзянському педагогічному університеті (Китай) провели два онлайн-експерименти, в яких брали участь 2082 учнів коледжів. Вони зіграли в економічну гру та заповнили анкети про себе та свої якості.

Як показав перший експеримент, люди, більш схильні відчувати почуття провини, рідше беруть хабарі, особливо коли усвідомлюють, що це може завдати шкоди. Потім другий експеримент, в якому застосували комп’ютерне моделювання, підтвердив: більш значущу роль відіграє занепокоєння про страждання інших — для тих, хто не хоче брати участь у корупційних схемах, це головний психологічний «стопер». На думку вчених, їх результати демонструють, наскільки критично важливі почуття провини і турбота про оточуючих для стримування хабарництва.

“Наші висновки матимуть важливі наслідки для актуальних подій у світі, особливо у сфері політики та управління, де корупція та хабарництво залишаються головними проблемами. Серед іншого наші результати підкреслюють, що важливо оцінювати те, чи схильна людина до почуття провини, особливо при виборі лідера тієї чи іншої групи», — зазначив професор Сяолінь Чжоу зі Східно-Китайського педагогічного університету.

Однак дослідження носило кореляційний, а не причинно-наслідковий характер. Плюс автори не брали до уваги інші риси особистості, пов’язані з мораллю і в теорії здатні купірувати хабарництво.

“Було б цікаво вивчити альтернативні психологічні механізми, такі як відповідальність, послух або підпорядкування, які можуть лежати в основі взаємозв’язку між схильністю до вини і хабарництвом», — підсумував Сяолінь Чжоу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button