Земля

Вчені з’ясували, чому мозок кита не пошкоджується при плаванні

На відміну від наземних ссавців, великі кровоносні судини у китів обплутані мережею менших артерій, що називаються retia mirabilia, або «чудова мережа», і нормалізують кров’яний тиск. Дослідження опубліковано в журналі Science.

Зліпок аорти і артерій білухи: на відміну від наземних ссавців, ці судини у китів обплутані мережею менших артерій, що нормалізують тиск / © phys.org

Під час інтенсивного руху, наприклад галопу, у наземних ссавців виникає «пульсація», коли з кожним кроком кров’яний тиск знижується і підвищується. Зазвичай сухопутні звірі не пересуваються в такому темпі довго, на відміну від морських побратимів, зокрема китів.

Кити плавають за допомогою потужних рухів хвоста, що неминуче повинно викликати «пульсацію», при якій виникає різниця в тиску крові, що входить і виходить з мозку. У довгостроковій перспективі це повинно привести до пошкоджень дрібних судин і крововиливу в мозок, але з якоїсь причини не відбувається.

Тепер, схоже, дослідники з’ясували чому: все завдяки особливій мережі менших кровоносних судин, що обплутують мозок і хребет китів і називаються retia mirabilia, або «чудова мережа». Зібравши біомеханічні параметри 11 видів китоподібних, дослідники за допомогою комп’ютерного моделювання переконалися: під час плавання тварини «чудова мережа» компенсує перепад тиску між кров’ю, що входить і виходить з мозку.

Підвищення внутрішнього тиску в тілі дельфіна при русі хвоста вниз: це, в свою чергу, штовхає діафрагму (чорна лінія) і підвищує грудне тиск, викликаючи ” пульсацію» 

У підсумку завдяки “чудесної мережі” різниця в тиску між кров’ю, що входить і виходить з мозку кита, становить близько трьох відсотків, тобто несуттєва. Для підтвердження гіпотези слід було б провести випробування на живих китах, проте це нездійсненно ні з технічної, ні з етичної точки зору, оскільки зажадало б помістити зонд всередину китових артерій і вен.

В майбутньому вчені збираються продовжити вивчати фізіологічні адаптації китів до життя в морі: то, як їх грудна клітка реагує на занурення на глибину або як легені впливають на судинний тиск.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments