Екологія

Вчені закликають ввести надзвичайний стан у Хорватії через зміну клімату

У Хорватії закликають ввести надзвичайний стан через зміну клімату. Про це йдеться у відкритому листі більш як 550 вчених адресованому уряду, парламенту і президенту Зорану Мілановичу, посилаючись на першу частину всеосяжної доповіді, яку готує міжнародна група експертів зі зміни клімату (МГЕЗК), передає balkangreenenergynews.com.

«Середземномор’я є однією з гарячих точок у світі, зміна клімату вже призвела до більш інтенсивних і тривалих посух, теплових хвиль, пожеж, повеней і порушення морського і наземного біорізноманіття, – зазначають вчені. – Хорватія має великий вуглецевий слід на душу населення і повинна взяти на себе свою частину відповідальності у глобальному контексті».

Влада Хорватії робить недостатньо, йдеться у відкритому листі з неодноразовим закликом до введення надзвичайного стану у галузі клімату.

Порушення багатьох аспектів кліматичної системи підриває традиційний спосіб життя і негативно впливає на сільське господарство, а також на багато галузей економіки, поряд з появою інвазивних видів, таких як тигровий комар, йдеться у заяві. “Прогнозуються більш часті й тривалі посухи, які, як правило, призводять до опустелювання і значну міграцію з середземноморських країн, – зазначають вчені. – Рівень моря помітно підвищується, що вже ставить під загрозу родючу дельту річки Неретва”.

Вчені закликають хорватський уряд створити “Науковий Генеральний штаб з клімату” для застосування кращих знань у кліматичній політиці. «Необхідна справедлива, але швидка і рішуча трансформація енергетики та транспорту без рішень, заснованих на викопному паливі», – наголошують кліматологи.

Професор фізичного факультету у Белграді Володимир Джурджевич підкреслив, що середня температура, виміряна у Південно-Східній Європі за останні п’ять років, вже трохи більше ніж на 2,5 градуса Цельсія вище, ніж у кінці дев’ятнадцятого століття, і що це показує, що вона росте швидше, ніж у середньому по світу, що становить близько 1,2 градуса.

За його словами, якщо Земля нагріється на два градуси, у регіоні відбудеться зростання на три ступені.

«Це неможливо змінити, тому ідея ввести надзвичайний стан є метафоричною, інакше ми б назавжди залишилися у надзвичайному стані, – заявив Володимир Джурджевич. – Але викиди парникових газів повинні бути терміново знижені поряд з прийняттям заходів з адаптації до зміни клімату, досі підхід був косметичним, без серйозних ініціатив або проєктів”.

Балкани стикаються з все більшою нестачею води й ситуаціями, які погіршаться у наступному році, як і ризик збільшення лісових пожеж, підрахував він. «Ризик розраховується шляхом об’єднання даних про температуру, тривалість посухи, кількість легкозаймистих матеріалів на землі й швидкості вітру», – пояснив Володимир Джурджевич.

Національне управління з аеронавтики й дослідження космічного простору (НАСА) Сполучених Штатів опублікувало карти, які показують, що рівень Адріатичного моря може вирости на 20 сантиметрів до середини століття і на 60 сантиметрів до 2100 року. У найгіршому сценарії на 2150 рік рівень моря підвищиться більш ніж на 150 сантиметрів.

Середній рівень моря виріс на 20 сантиметрів на з 1901 по 2018 рік.

Натхнення: ecotown.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button