Всесвіт

Вчені знайшли ідеальний вибух у космосі

Кілонова 2017 року здивувала астрономів. Вона повністю симетрична і має форму, близьку до ідеальної сфери.

Альберт Снеппен та Дара Уотсон з Копенгагенського університету вивчали кілонову AT2017gfo за 2017 рік. Вчені проаналізували дані спектрографа X-shooter на Дуже Великому Телескопі в Європейській Південній обсерваторії. Він показав, як виглядає вибух зірки в ультрафіолетовому, оптичному та інфрачервоному діапазоні. Також вони скористалися даними космічного телескопа “Хаббл” і попереднього аналізу гравітаційних хвиль.

Кілонові – це гігантські вибухи, які відбуваються, коли дві нейтронні зірки обертаються навколо одна одної і, врешті-решт, стикаються. Вони породжують найекстремальніші фізичні умови у Всесвіті. Завдяки кілоновим з’являються найважчі елементи періодичної таблиці, такі як золото, платина і уран.

У 2017 році на відстані 140 млн світлових років від Землі вибухнула кілонова, і вчені вперше зібрали докладні дані про подію такого роду. Фізики з усього світу досі інтерпретують їх.

“Дві надкомпактні зірки, які обертаються навколо одна одної зі швидкістю 100 разів на секунду, перш ніж руйнуватися. Інтуїція та всі попередні моделі вказують на те, що хмара вибуху, створена зіткненням, повинна мати сплющену і досить асиметричну форму», — пояснює Альберт Снеппен, кандидат наук і студент Інституту Нільса Бора, перший автор дослідження.

Художня ілюстрація кілонової. Кредит: Робін Дінель / науковий інститут Карнегі

Тому вчені дуже здивувалися, виявивши, що у випадку з кілоновою 2017 року все було інакше. Вибух призвів до утворення симетричної і майже ідеальної сфери.

“Ніхто не очікував, що вибух буде виглядати так. Немає сенсу, що він сферичний, як куля”, – підсумовує Дара Уотсон, доцент Інституту Нільса Бора та другий автор дослідження.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button