Всесвіт

Вчені підрахували, куди краще вдарити астероїд, щоб ефективно відхилити його від курсу

Півтора місяця тому зонд DART успішно вразив 170-метровий астероїд Діморф. Тепер дослідники провели розрахунки, щоб встановити найкращу точку ураження для найефективнішого відхилення потенційно небезпечного небесного тіла з його орбіти. Дослідження опубліковано в журналі Journal of Guidance, Control, and Dynamics

DART продемонстрував, що земні технології вже досягли рівня, на якому можливо контролювати рух позаземних тіл / © NASA / Johns Hopkins APL / Steve Gribben

Навколо Землі обертається як мінімум 2200 потенційно небезпечних астероїдів. У разі зіткнення з нашою планетою вони можуть завдати значної шкоди. Не дивно, що людство не в перше замислюється про можливість зіткнення їх з орбіти.

У ніч з 26 на 27 вересня цього року вперше в історії зонд Dart вразив астероїд Діморф на швидкості 6,6 кілометра в секунду. Як показали земні телескопи, зіткнення успішно змінило період обертання Діморфа на 32 хвилини. Це набагато більше, ніж припускали фахівці.

Однак тепер, коли NASA довело саму можливість ураження астероїда запущеним із Землі снарядом, вчені з Університету Цінхуа (Китай) провели розрахунки за допомогою годографа «Дельта-V» і з’ясували, куди краще направити кінетичний удар, щоб ефективніше зіштовхнути астероїд з орбіти.

DART зіткнувся з Діморфом по центру, “лоб в лоб”, але це не найкраща ціль: розрахунки показали, що ефективність відхилення вище, якщо при побудові траєкторії снаряда враховувати форму астероїда, з якого він складається, і кут, під яким буде завдано удар.

При відхиленні з орбіти майже сферичного астероїда, подібного Бенну, вибір точки удару здатний в півтора раза підвищити ефективність відхилення в порівнянні з простим ударом по центру. Для відхилення витягнутого астероїда, такого як Ітокава, потрібно підібрати оптимальну фазу обертання астероїда, що дозволить удвічі поліпшити результати удару.

Таким чином, попередні розрахунки і уточнення точки удару дозволять зіштовхувати навіть відносно великі астероїди за допомогою досить невеликих космічних зондів. Для цього астрономам потрібно не просто розрахувати орбіту астероїда і траєкторію снаряда, а й врахувати ряд додаткових факторів, починаючи від точки удару і закінчуючи положенням астероїда в просторі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments