Земля

Вчений розповів, коли і чому пінгвіни перестали літати

Далекі предки сучасних пінгвінів були летючими птахами, проте вже 60 мільйонів років тому пінгвіни не вміли літати. Про те, чому ці тварини відмовилися від такого, здавалося б, цінного досвіду, а також про інші подібні «дивні» повороти еволюції розповів американський біолог Деніел Ксепка з Музею Брюса в Коннектикуті.

1-12-10-2016-600-450
Як розповів фахівець, пінгвіни досі зберігають риси, успадковані від далеких літаючих предків — специфічна будова верхніх кінцівок і грудної клітки, особливі м’язи крил, пір’я і так далі. Однак, за даними вчених, літати предки сучасних пінгвінів перестали незабаром після того, як вимерли великі динозаври.

Ксепка зазначив, що вважає відмову пінгвінів від польоту «величезним проривом у ході їх еволюції». Втративши можливість підніматися в повітря, птахи змогли збільшитися в розмірах. Крила їх стали короткими, але жорсткими і дуже добре підходять для того, щоб гребти ними. М’язи птахів також зросли. Все це дозволило пінгвінам значно затишніше почувати себе у воді — глибше пірнати, проводити більше часу під водою, швидше плавати, полювати на порівняно велику здобич. З цього біолог робить висновок, що саме нездатність літати дала пінгвінам можливість ідеально пристосуватися до умов власного існування.

Цікаво, що не всі еволюційні зміни такого роду мають настільки ж чітке пояснення, повідомляє National Geographic. Приміром, вчені до цих пір не до кінця розуміють, чому на сьогоднішній день жоден птах на Землі не має зубів, хоча в минулому динозаври, від яких ці птахи пішли, володіли зубами.

Читайте також: 

В якості одного з припущень фахівцями висувається думка, що дзьоб може важити менше, ніж зуби, а для польоту питання ваги є одним з ключових. Цікаво, що як показують деякі дослідження, «перетворення» зубів у дзьоб не вимагало від птахів значних змін на генетичному рівні — лише трохи змінивши гени у ембріонів курчат, фахівці спостерігали, як у тих починали формуватися зуби.

У числі інших «жертв», на які в ході еволюції йшли ті чи інші організми, вчені називають погіршення зору у істот, які століттями із покоління в покоління живуть в постійній темряві, а також «відмова» змій від лап, якими володіли їх предки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button