Людина

Вченим вдалося звернути старіння назад

Вчені давно займаються проблемою старіння, але досягти значних результатів на клітинному рівні їм до цих пір не вдавалося. Але тепер дослідники змогли омолодити старі клітини.


Доктор медицини Джон Кук разом з колегами проводив дослідження з пошуку для лікування дітей, які страждають прогерією, досить рідкісним захворюванням, при якому діти починають стрімко старіти з самого початку життя і зазвичай не доживають навіть до 15 років. Це захворювання дало дослідникам матеріал, який свідчить загалом про процес старіння, а також метод, завдяки якому його можна якщо не звернути назад, то зупинити.

Кук і його колеги зосередили свою увагу на тіломірах, ділянках хромосом, які, як вважається, безпосередньо пов’язані з процесом старіння. Чим коротші тіломіри, тим швидше йде процес старіння організму. Вчені з’ясували, що у дітей з прогерією дуже короткі тіломіри, а тому вони вирішили збільшити їх довжину, тим самим відновивши клітинну функціональність, здатність ділитися і реакцію на стрес.

Для цього дослідники застосували технологію під назвою РНК-терапія. Вони зуміли змусити клітини зробити білок тіломеразу, який збільшив довжину тіломірів. Вчені добилися цього, доставивши РНК прямо в клітини, що кодують вироблення цього протеїну, тобто дали клітинам інформацію, в якій ті потребували для запуску зростання тіломір, після чого клітини все зробили самі.

Вироблення даного білка всього протягом пари днів виявилася достатньою для значного фізіологічного ефекту на протяжність життя і функціонування клітин. Кук говорить, що для самих вчених було дивно спостерігати за тим, який бурхливий ефект зробив всього один сеанс терапії.

«Найбільш несподіваним у нашому дослідженні було, наскільки потужний ефект на стан клітин надала технологія подовження тіломераз. Ми не очікували, що терапія настільки потужно впливатиме на здатність клітин до розмноження. Вони змогли функціонувати і ділитися краще, ми, по суті, дали їм новий термін життя, а також покращили функціонування», — каже Кук. — «Ми стежили за багатьма клітинними маркерами старіння, і не очікували того потужного ефекту, який був наданий на них. Ми значно поліпшили здатність клітин розмножуватися, звернули назад виробництво запальних білків. Всі маркери старіння, за якими ми спостерігали, практично зникли або були повернуті назад завдяки нашій терапії».

Кнопка «Наверх»
Закрыть