Наука

Вейпінг зменшує розмір чоловічих яєчок

Електронні сигарети (вейпи) нерідко підносять як більш безпечну альтернативу звичному тютюнопалінню. Або ж як засіб, що допомагає курцям поступово відмовитися від шкідливої звички. Однак дослідження турецьких вчених показало, що вейпінг згубний для чоловічої фертильності майже так само, як звичайний тютюн.

Photo by Elsa Olofsson on Unsplash

Щоб показати вплив електронних і традиційних сигарет на сечостатеву систему, дослідники провели серію дослідів з дорослими самцями щурів лінії Вістар: 24 тварин розділили на три групи (одна з них — контрольна), а потім піддавали впливу пару від вейпів або тютюнового диму в спеціальній скляній посудині.

В експерименті вчені використовували сигарети марки Winston, а вейпінг був представлений електронними сигаретами eGo AIO від компанії Joyetech і рідиною для них з пропіленгліколем і рослинним гліцерином, що містить 0,6 міліграма нікотину на мілілітр, без ароматизаторів і смакових добавок.

У піддослідних щурів оцінили рівень котиніну в сечі, масу яєчок, гонадосоматичний індекс (відношення ваги яєчок до ваги тіла, у відсотках), кількість і рухливість сперматозоїдів, гістологію яєчок і біохімічні показники. Результати порівняли з показниками контрольної групи, на яку не впливав нікотин.

У щурів, яких “обкурювали” тютюновим димом і парою від вейпів, вчені відзначили зменшення розміру яєчок, деформацію сім’яних канальців, поділ і відмирання статевих клітин і клітин Сертолі. У важких випадках спостерігалися припинення відділення статевих клітин, утворення порожнин, некроз, фіброз і атрофія. Також аналізи показали підвищення рівня маркерів окисного стресу.

Кількість сперматозоїдів у щурів, які дихали вейпом, виявилося трохи нижче, ніж у тварин з контрольної групи: 95,1 мільйона сперматозоїдів на мілілітр проти 98,5 мільйона на мілілітр. Найгірше з цим йшли справи у піддослідних з “тютюнової” групи: у них нарахували 89 мільйонів сперматозоїдів на мілілітр. У цих же щурів були найменші тестикули серед учасників експерименту.

“Результати дослідження свідчать про зміну гістопатології яєчок, спермограми і параметрів окисного стресу у щурів, які зазнали впливу тютюнового диму і пари від електронних сигарет”, — підсумували вчені, роботу яких опублікував іспаномовний журнал Revista Internacional de Andrologіa.

Хоча шкода тютюнопаління для репродуктивної здатності чоловіків добре відома, досліджень щодо впливу електронних сигарет на фертильність не так багато. Вчені заявили, що планують продовжувати роботу в цьому напрямку, щоб розширити знання про наслідки вейпінгу для чоловічого здоров’я. Це важливо, враховуючи поширення міфів про нібито нешкідливість вейпів та їх зростаючу популярність серед молоді.

У 2020 році дослідники з Данії встановили, що у чоловіків, які щодня використовують електронні сигарети, загальна кількість сперматозоїдів значно нижче, ніж у некурящих.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button